W Witanowicach dziękowali za plony
W pierwszą niedzielę września (02.09) na zaproszenie Wójta Gminy Tomice Witolda Grabowskiego oraz Ośrodka Kultury Gminy Tomice do Witanowic tłumnie przybyli mieszkańcy naszej gminy, by wspólnie kultywować tradycję i dziękować Bogu i ludziom za plony zebrane z pól podczas Dożynek Gminnych.
Tegoroczne dziękczynienie za udane plony rozpoczęły się od uroczystej Mszy Św. odprawionej w kościele parafialnym p.w. św. Mikołaja w Witanowicach, której przewodniczył ks. proboszcz Józef Wróbel. Po niej uczestnicy barwnego korowodu dożynkowego, pieszo i na wozach, udali się na plac przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Witanowicach. To sołectwo bowiem było w tym roku gospodarzem dożynek. Tam też odbyła się główna część niedzielnych uroczystości. Po powitaniu rolników, mieszkańców Gminy i zaproszonych gości m.in. Józefa Brynkusa – Posła na Sejm RP, Bogusława Antosa – Wójta Gminy Brzeźnica, Józefa Łasaka, Franciszka Żmudę i Eugeniusza Kudrasa– radnych Rady Powiatu Wadowickiego, Zygmunta Szymczaka – Przewodniczącego Rady Gminy Tomice wraz z radnymi, Lucynę Przystał – sołtysa wsi Wyźrał, Bogusława Habrzyka – sołtysa wsi Babica, ks. kan. Józefa Wróbla, ks. kan. Tomasza Kalisza, ks. Janusza Sołtysa i ks. Aleksandra Kasprzyka– proboszczów parafii oraz sołtysów z sześciu naszych sołectw wraz z radami sołeckimi, zgodnie z tradycją sołtys Witanowic Jan Kwarciak oraz przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich w Witanowicach przykazali chleb dożynkowy gospodarzowi gminy wójtowi Witoldowi Grabowskiemu.
Po oficjalnych wystąpieniach Ośrodek Kultury Gminy Tomice zaprosił wszystkich do udziału w imprezie plenerowej pn. „Witanowice z karpiem w różnej odsłonie”. Podczas imprezy na scenie prezentowały swój dorobek artystyczny zespoły z gminy Tomice: zespół Karmelki ze Szkoły Podstawowej w Witanowicach, zespół „Wesołe Gosposie” z Witanowic, zespół „Biesiada” z Tomic, zespół „Woźniczanki” z Woźnik oraz zespół „Radoczanki” z Radoczy. Swój koncert dała również Orkiestra Dęta z Zygodowic.
Najmłodsi uczestnicy imprezy mięli możliwość udziału w warsztatach plastycznych: karpikowe obrazki ryżowe, karpikowe plecaczki, gliniane karpiki. Sporą radość sprawiły także dmuchane zamki oraz animacje m.in. bańki mydlane, malowanie twarzy, baloniki, gry XXL. Uwagę przyciągały stoiska promujące Stowarzyszenie Dolina Karpia, Stowarzyszenie ArtDoKa, eko-doradca Gminy Tomice, rzeźby artysty Pana Stanisława Jończyka. Na smakoszy czekała degustacja karpia wędzonego wraz z pokazem wędzenia przygotowana przez Spiżarnię Doliny Karpia z Brzezinki oraz duży gar zupy rybnej, którą przygotowywały panie ze Stowarzyszenia „Wioski Naszych Marzeń” z Tomic. Nie zabrakło także poczęstunku dla wszystkich uczestników imprezy.
Na zakończenie karpiowej uczty na scenie zaprezentował się Zespół „Zbyrcoki”, który zapewnił 2 godziny fantastycznej zabawy.