logo Urząd Gminy Tomice
Urząd Gminy Tomice
ul. Wadowicka 51
34-100 Tomice
+48 33 823 35 98
gmina@tomice.pl
Godziny pracy
poniedziałek: 7:00 - 16:00
wtorek - czwartek: 7:00 - 15:00
piątek: 7:00 - 14:00
Kasa urzędu:
poniedziałek - piątek: 7:30 – 13:00
piątek, 12 lipca 2024
A+ A-
bip epuap facebook youtube
Tomice / Dla turysty / Turystyka konna

Turystyka konna

W SIODLE I BRYCZKĄ PO GMINIE TOMICE

Turystyka konna od kilkunastu lat przeżywa renesans i staje się sposobem na aktywny wypoczynek. W gminie Tomice są korzystne warunki do uprawiania jazdy konnej, zażywania przejażdżki bryczką czy saniami zimą. Tym sposobem można podziwiać nie tylko bogactwo miejscowej przyrody, ale także poznawać skarby lokalnej kultury.
Coraz częściej spotyka się osoby, które chcą się nauczyć postępowania z koniem, przeżyć przygodę, pojechać na rajd, oraz nauczyć się jeździć lub przynajmniej opanować podstawy, aby móc dalej uprawiać ten piękny i zdrowy bez wątpienia sport. Nie brakuje też fanów, którzy chcieliby tylko raz, czy dwa przejechać się w niedzielne popołudnie bryczką, zwiedzić tym sposobem teren gminy, obejrzeć krajobraz i zaczerpnąć świeżego powietrza.
O tym, że świat z końskiego grzbietu wygląda całkiem inaczej, wie każdy kto choć raz przemierzał w siodle śródpolne i leśne ścieżki. Dosiadając czworonożnego przyjaciela większość osób chce uciec na chwilę od cywilizacji, szuka bliskiego kontaktu z naturą.
Konie od lat wykorzystywane są w turystyce jeździeckiej, lecznictwie i radosnym zdrowym wypoczynku. Uprawiając turystykę konną upowszechnia się pewien styl życia. Styl ten propaguje poszanowanie przyrody, tradycji, uczy tolerancji i szacunku dla zwierząt.
Naprzeciw tym potrzebom wychodzi Pan Zygmunt Ogiegło z Woźnik. W jego gospodarstwie podziwiać można pięć bardzo dobrze utrzymanych koni, stajnię, ujeżdżalnię i pastwiska na zboczu wzniesienia. Tutaj nauczyć się można jazdy konnej, przejechać na końskim grzbiecie lub bryczką po okolicy.