A+ A-
bip epuap facebook youtube
Tomice / Aktualności / Sport / Tłumy biegaczy na „Krzemionka Cross”

Tłumy biegaczy na „Krzemionka Cross”

W niedzielę (11.06) oczy całego biegowego świata były zwrócone po raz kolejny na niewielką Lgotę, gdzie po raz czwarty Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Lgota zorganizowało bieg terenowy „Krzemionka Cross”. W tej edycji do wyboru był jeden z dwóch wariantów trasy: zielony – 8 km i 300 m przewyższenia oraz niebieski – półmaraton (21 km) i 720 m przewyższenia. Po raz pierwszy organizatorzy przygotowali także kategorię specjalną – bieg z psem na dystansie 8 km.

Punktualnie o 11.00 na linii startu stanęło 272 zawodników w wielu stron Polski. Trasa prowadziła po zboczach Krzemionki, Lubani i Trawnej Góry o bardzo zróżnicowanej nawierzchni: asfalt, szuter, trawa, leśne drogi. Bieg rozegrany został w kategoriach: kobiety: K 16-29 lat, K 30-39 lat, K 40-49 lat, K 50-59 lat i K powyżej 60 lat oraz mężczyźni: M 16-29 lat, M 30-39 lat, M 40-49 lat, M 50-59 oraz M powyżej 60 lat.

Dla zwycięzców w klasyfikacji generalnej organizatorzy przygotowali puchary. Zwycięzcy w każdej z 5 kategorii wiekowych otrzymali pamiątkowe statuetki. Dla każdego z uczestników, który przekroczył linię mety czekały pamiątkowe medale. Nagrody zawodnikom wręczyli: Wójt Gminy Tomice Witold Grabowski, Przewodniczący Rady Gminy Paweł Adamik oraz Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Lgota Szymon Putek.

Bieg na dystansie 8 km w kategorii Open kobiet wygrała Anna Błażowska (Lgota Team) z Witanowic (czas: 00:42:29) przed Magdaleną Oświęcimką (ITMBW Kraków) z Wilkowic i Marceliną Bugno (Skawina Biega) ze Skawiny. Wśród mężczyzn wygrał Tomasz Wójcik (Aktywna Pszczyna) z Rudz (czas: 00:34:46) przed Przemysławem Koziarzem (Never Give Up) z Żark i Adrianem Korzeniowskim ze Stanisławia Górnego.

W biegu z psem na dystansie 8 km najlepszym okazał się Mariusz Drabiński z Jaworzna (czas: 00:38:32). Za nim uplasowali się Tomasz Lubecki (Zadyszka Oświęcim) z Oświęcimia i Sebastian Ziemkowski (Latające Psy) z Dąbrowy Górniczej.

Na dystansie 21 km nie miała sobie równych Sylwia Byrska (WMT) z Rokowa  (czas: 01:47:15). Drugie miejsce zajęła Anna Gburek (ITMBW Kraków) z Krakowa, a trzecie Krystyna Sitko (BW Biegacze Wymiatacze) z Krakowa. Wśród mężczyzn na tym dystansie wygrał Darek Marek (#Róbswoje) z Krakowa (czas: 01:29:21). Drugie miejsce wywalczył Krystian Kamieniarz (Coros Team) z Trzebini, a trzecie Michał Surowiec z Będzina.

Całość trasy zabezpieczali ochotnicy strażacy ze Lgoty, Witanowic, Tłuczani, Marcyporęby i Wysokiej oraz służby medyczne z Pomocy Maltańskiej – Maltańskiej Służby Medycznej.

Organizacja imprezy była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Gminy Tomice oraz Starostwa Powiatowego w Wadowicach, a także sponsorów biegu: Maspex Food, Pasieka Łysoń, Nowatech, De Heus Polska, Mag-Bud ogrodzenia, YesSer, Ar2 Design- Meble, Oleje Prosta z pola, piekarnia Bogacki i Super Print.

W trakcie imprezy była możliwość zarejestrowania się w bazie DKMS-u oraz wsparcia działań Armii Pomocy Dzieciom i Fundacji Pomóc Więcej.