Urząd Gminy Tomice
ul. Wadowicka 51
34-100 Tomice
Godziny otwarcia:
poniedziałek: 7:00 - 16:00
wtorek-czwartek: 7:00 - 15:00
piątek: 7:00 - 14.00
Dane kontaktowe:
+48 33 823 35 98
gmina@tomice.pl
Tomice / Aktualności / Wydarzenia / Ruszyły zapisy do tegorocznej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej

Ruszyły zapisy do tegorocznej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej

Opublikowano w dniu: w kategorii: Wydarzenia  

W piątek 12 kwietnia już po raz jedenasty odbędzie się Ekstremalna Droga Krzyżowa. Tylko w 2018 r. wydarzenie przyciągnęło 80 tys. uczestników, w 353 miejscowościach, którzy pokonali 720 tras. Ekstremalna Droga Krzyżowa jest już obecna na całym świecie.

Czym jest Ekstremalna Droga Krzyżowa?

Kilkadziesiąt kilometrów trasy wiodącej przez drogi, lasy, mało uczęszczane ścieżki. Błoto kamienie, czasem śnieg. W Twoich rękach dwie mapy: pierwsza pomaga dotrzeć do celu wędrówki, druga do własnego wnętrza poprzez rozważania. Noc, milczenie, refleksja.

EDK to walka ze sobą

Droga wygląda podobnie dla każdego: wyruszasz po Mszy Świętej, spokojna wędrówka, czytanie rozważań przy stacjach, dialog wewnętrzny. Potem przychodzi zmęczenie i zmaganie na 18-tym, 30-tym lub innym kilometrze. Towarzyszy przez resztę podróży.

Ekstremalna Droga Krzyżowa to wyzwanie dla odważnych. Musi boleć, aby odrzucić choć na chwilę komfortowe życie i wyjść naprzeciw Panu Bogu – powiedzieć mu „Chcę się z Tobą spotkać!”

Kościół XXI wieku

Parę lat temu na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie papież Franciszek przestrzegał nas przed dwoma postawami. Pierwszą jest lęk, że niczego nie da się zrobić, że w naszych miastach, w naszych wspólnotach nie ma już przestrzeni, aby wzrastać, marzyć, tworzyć. Drugim zagrożeniem jest utożsamienie szczęścia z wygodą, a konkretnie „kanapą”.

Obie postawy paraliżują i odbierają nam wolność, dlatego też apelował do nas słowami: Kochani młodzi, nie przyszliśmy na świat, aby „wegetować”, aby wygodnie spędzić życie, żeby uczynić z życia kanapę, która nas uśpi; przeciwnie, przyszliśmy z innego powodu, aby zostawić ślad.

Rejon Karmel Wadowice

W tym roku rejon wadowickiego Karmelu oprócz drogi „na wzór” (22km) oraz trasy 33km wzbogacił się o całkowicie górską trasę, która prowadzi przez Górę Jaroszowicką i Groń Jana Pawła II, by wrócić przez Zawadkę na wadowicki rynek. Rozpoczęcie mszą o godz. 20:00 na Karmelu.

Rejon Kopiec Wadowice

Kopiec organizuje trasę białą o długości 34 km. Trasa łączy Wadowice, gdyż początek zaplanowany jest na Kopcu, a koniec na Karmelu. Trasa przeznaczona jest dla każdego tj. „dla piechura” oraz dla ” biurokraty”. Ruszamy po Adoracji i Apelu Jasnogórskim.

Rejon Witanowice

W tym roku proponujemy trasę 33km, polecaną osobom wybierającym się pierwszy raz, oraz 45km dla doświadczonych pątników. Rozpoczęcie mszą o godz. 20:00 w kościele św. Mikołaja.

WSZELKIE INFORMACJE ORAZ ZAPISY NA STRONIE www.edk.org.pl