Urząd Gminy Tomice
ul. Wadowicka 51
34-100 Tomice
Godziny otwarcia:
poniedziałek: 7:00 - 16:00
wtorek-czwartek: 7:00 - 15:00
piątek: 7:00 - 14.00
Dane kontaktowe:
+48 33 823 35 98
gmina@tomice.pl
Tomice / Aktualności / Kultura / Puchar pozostał w Witanowicach

Puchar pozostał w Witanowicach

Opublikowano w dniu: w kategorii: Kultura   Wydarzenia  

Reprezentanci czterech szkół podstawowych spotkali się we czwartek (27.04) w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Witanowicach, by wziąć udział w jubileuszowym X Turnieju Wiedzy o Gminie Tomice. Tegoroczne zmagania powiązane zostały w obchodami 700-lecia Wsi i Parafii Witanowice.

Aby wybrać najlepszych, organizatorzy przygotowali cztery zadania, które opracowały Aneta Homel i Aneta Skrzyńska z Ośrodka Kultury Gminy Tomice. W pierwszym zadaniu zespoły miały za zadanie przedstawić narzędzie lub przedmiot związany z dawną pracą na roli lub w gospodarstwie domowym. Kolejne dwa zadania to weryfikacja wiedzy zawodników. Musieli bowiem odpowiadać na pytania o różnym stopniu trudności oraz po odsłonięciu jak najmniejszej ilości puzzli odgadnąć jaki obiekt pod nimi się znajduje. Najwięcej emocji wzbudziło ostatnie zadanie. Drużyny, po odsłuchaniu informacji, musiały odpowiedzieć o czym lub o kim jest przeczytana informacja. W tym zadaniu miejsca i osoby były związane z Witanowicami, które w tym roku obchodzą swój wyjątkowy jubileusz. Dodatkowe punkty można było uzyskać za odgadnięcie kto czytał tekst.

Zmaganiom zawodników przyglądali się uczniowie witanowickiej placówki oraz licznie zebrani goście. Wśród nich znaleźli się m.in. Wójt Gminy Tomice Witold Grabowski, ks. proboszcz Józef Wróbel, dyrektor ZSP w Witanowicach Tadeusz Kasperek, radni: Szymon Putek i Zbigniew Kwarciak, sołtysi z poszczególnych sołectw oraz przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich.

Wiedza, którą posiadali najlepsi uczniowie swoich szkół z naszej Gminy zrobiła duże wrażenie na jury, w skład którego weszli: sołtysi: Bogusława Kubarek, Jerzy Rzepa, Jan Kwarciak i Jarosław Strózik oraz prezes KGW w Lgocie Wiesława Wyzgał. Poszczególne zadania pokazały bowiem, że o końcowym zwycięstwie zadecydują niewielkie różnice. Ostatecznie końcowa klasyfikacja okazała się następująca:

I miejsce – ZSP Witanowice
(Oliwia Ciernia, Karolina Putek, Karolina Żurek – op. Anna Mozgała-Jazowy, Anna Bussler)
II miejsce – ZSP Tomice
(Weronika Kufietta, Dominik Baklarz, Michał Matuszyk – op. Joanna Gawęda, Elżbieta Książek)
III miejsce – SP Woźniki
(Zofia Placek, Maciej Bednarz, Patryk Łabaj – op. Lidia Płecka)
IV miejsce – SP Radocza
(Zuzanna Gibas, Julia Cichoń, Natalia Spisak – op. Halina Kozłowska, Marta Spisak)

Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody ufundowane przez proboszcza parafii w Witanowicach ks. Józefa Wróbla, a najlepszy zespół – puchar ufundowany przez Wójta Gminy Tomice Witolda Grabowskiego.

Po zmaganiach turniejowych odbyło się spotkanie ze znaną w Gminie osobą. Tym razem uczniowie, zawodnicy i goście wsłuchali się w słowa opiekunów dwóch izb regionalnych z naszej Gminy – ks. proboszcza Józefa Wróbla i Władysława Pasteraka, którzy opowiadali o niezwykłych eksponatach w swoich izbach regionalnych.