logo Urząd Gminy Tomice
Urząd Gminy Tomice
ul. Wadowicka 51
34-100 Tomice
+48 33 823 35 98
gmina@tomice.pl
Godziny pracy
poniedziałek: 7:00 - 16:00
wtorek - czwartek: 7:00 - 15:00
piątek: 7:00 - 14:00
Kasa urzędu:
poniedziałek - piątek: 7:30 – 13:00
poniedziałek, 17 czerwca 2024
A+ A-
bip epuap facebook youtube
Tomice / Aktualności / Wydarzenia / „Noc Muzeów” w Galerii Sztuki „Bałysówka” w Tomicach

„Noc Muzeów” w Galerii Sztuki „Bałysówka” w Tomicach

„Noc Muzeów” w Galerii Sztuki „Bałysówka” w Tomicach

Zbliża się kolejna Noc Muzeów – ogólnopolska akcja w której muzea, galerie i instytucje kultury bezpłatnie udostępniają swoje zbiory zwiedzającym. Po raz kolejny włączają się w nią również placówki muzealne z Wadowic i okolic.

2016 roku  przy Galerii Sztuki „Bałysówka” zostało zorganizowane święto gminy Tomice „Tomickie Bałysowanie” połączone ze 150-leciem zabytkowego domu przy ulicy Świętego Jakuba 2. Spodobało się, od tej pory te cieszące się sporym powodzeniem wśród mieszkańców spotkania odbywają co roku.

Piknik połączony z wystawami dzieł sztuki okazał się świetnym pomysłem. Duża to zasługa miejsca: artystka Mira Sabatowicz, absolwentka Instytutu Sztuki (specjalizacja: grafika-litografia) Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie a zawodowo grafik komputerowy  po opuszczeniu Krakowa w 2009 roku, kupiła i wyremontowała stary, zabytkowy, 150-letni drewniany dom w Tomicach przy ulicy św. Jakuba. Założyła w nim Galerię Sztuki Bałysówka (na cześć rzeźbiarza Wincentego Bałysa, urodzonego w Tomicach), która skupia miejscowych artystów. Od dziesięciu lat, w drugi piątek miesiąca, twórcy spotykają się w galerii. W maju odbywa się wystawa, w której bierze udział około 30 artystów. Od kilku lat wystawa przerodziła się w Święto Gminy Tomice, zwane Majowe Bałysowanie, które skupia wszystkie zespoły dziecięce gminy, Koła Gospodyń Wiejskich, zespoły śpiewacze, orkiestrę dętą, a przede wszystkim mieszkańców Gminy Tomice.

Nie inaczej jest i w tym roku. W sobotę (13.05) podczas „bałysowania” nie zabraknie  wystawy artystów Galerii Sztuki Bałysówka, występów zespołów śpiewaczych „Biesiada” z Tomic „Woźniczanki” z Woźnik, recitalu muzycznego „Podróże” – Małgorzata Szybisty, występu Zespołów Mini TomiVoice, TomiVoice oraz kółka gitarowego, wiosennych warsztatów dla dzieci a także bufetu Stowarzyszenia Wioski Naszych Marzeń OSP Tomice oraz  malowanie ceramiki dla dzieci.

"Noc Muzeów" w Galerii Sztuki "Bałysówka" w Tomicach