logo Urząd Gminy Tomice
Urząd Gminy Tomice
ul. Wadowicka 51
34-100 Tomice
+48 33 823 35 98
gmina@tomice.pl
Godziny pracy
poniedziałek: 7:00 - 16:00
wtorek - czwartek: 7:00 - 15:00
piątek: 7:00 - 14:00
Kasa urzędu:
poniedziałek - piątek: 7:30 – 13:00
piątek, 12 lipca 2024
A+ A-
bip epuap facebook youtube
Tomice / Aktualności / Wydarzenia / Dobra zabawa w strażackiej sztafecie pokoleń

Dobra zabawa w strażackiej sztafecie pokoleń

Dobra zabawa w strażackiej sztafecie pokoleń

Punktualnie o 15.00 spiker zawodów dh Maciej Mrowiec ogłosił rozpoczęcie III edycji „Strażackiej Sztafety Pokoleń”. Od tego roku gminne zawody OSP, które odbyły się na placu sportowym przy remizie Ochotniej Straży Pożarnej w Witanowicach, otrzymały imię druha st. ogn. w st. spocz. Józefa Zająca.

Każda gminna jednostka OSP wystawiła trzy zespoły: seniorów, juniorów i młodzieżowe drużyny pożarnicze. W sztafecie każda z nich miała do wykonania po pięć konkurencji.

Druhowie seniorzy zmierzyli się ze spacerem strażaka (przeniesienie w slalomie węży ssawnych), ewakuacją rannych (przeniesienie jednego manekina na desce ortopedycznej na torze przeszkód, a drugiego – ręcznie), sprzętem ratowniczych (przecięcie pilarką spalinową i piłą poprzeczną klocków drewna oraz przecinarką tarczową elementu metalowego) i oponami (przerzucenie 2 opon dużych na dystansie 20 m). Po raz pierwszy druhowie zmierzyli się z segregacją sprzętu (poszukiwanie 16 elementów w 4 grupach sprzętu pożarniczego z założonymi na oczy zaklejonymi goglami).

Juniorzy konkurowali w piłkach lekarskich na noszach (przeniesienie 4 piłek na desce ortopedycznej i pokonanie toru przeszkód), oponach (przetoczenie 3 opon), szukaniu sprzętu (poszukiwanie w zbiorniku wypełnionym słomą 8 sprzętów strażackich i ustawieniu ich na ściankach z obrazkami) oraz w gaszeniu pożaru (utworzenie linii głównej i 3 linii gaśniczych oraz strącenie 6 stożków). Nowością była konkurencja związana z dobraniem sprzętu w pary (przyporządkowanie poprzez skojarzenia 12 par zdjęć sprzętu strażackiego).

Członkowie młodzieżowych drużyn pożarniczych mieli do wykonania: tor przeszkód (3 kółka hula-hop, ścianka, płotki i „rów z wodą”), szukanie kręgli (poszukiwanie 12 kręgli w zbiorniku wypełnionym słomą), jajka na noszach (przeniesienie na desce ortopedycznej na torze przeszkód 6 jajek w kubeczkach) i hydronetki (nalanie wody z hydronetek do dwóch tarcz nalewowych). W tego grupie wiekowej po raz pierwszy rozegrano także konkurencję,w której poszukiwane były zwierzęta wodne (poszukiwanie w piasku 7 kolorowych elementów i włożenie ich do właściwych wiaderek).

Nie zabrakło też najmłodszej drużyny z Witanowic, która z wielkim zaangażowaniem i przy głośnym dopingu również pokonała tor przeszkód.

Nad całością czuwał pomysłodawca sztafety: mł. bryg. Jacek Kolber z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach.

Podczas III Gminnych Zawodów OSP „Strażacka Sztafeta Pokoleń 2023” nie był najważniejszy czas, a dokładność wykonania poszczególnych zadań oraz zachowanie zasad BHP. Rywalizację podczas sztafet zastąpiła dobra zabawa i możliwość spotkania się w tak dużym gronie. A czas, jak to określił spiker zawodów, mierzony był w tym roku …. w różnych jednostkach m.in. w stopniach, w kilogramach, czy w metrach.