Urząd Gminy Tomice
ul. Wadowicka 51
34-100 Tomice
Godziny otwarcia:
poniedziałek: 7:00 - 16:00
wtorek-czwartek: 7:00 - 15:00
piątek: 7:00 - 14.00
Dane kontaktowe:
+48 33 823 35 98
gmina@tomice.pl
Tomice / Aktualności / Ogłoszenia / Wadowiccy strażacy przed świętami przestrzegają

Wadowiccy strażacy przed świętami przestrzegają

Opublikowano w dniu: w kategorii: Ogłoszenia  

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach zwraca się do mieszkańców powiatu z apelem i prośbą o zwrócenie szczególnej uwagi na stan techniczny użytkowanych urządzeń grzejnych oraz niezbędnych do ich funkcjonowania instalacji i przewodów.

Doświadczenia ostatnich lat pokazują dobitnie, jakie niebezpieczeństwo grozi nam ze strony wadliwie działających, źle podłączonych, nie wyczyszczonych lub nieostrożnie eksploatowanych pieców centralnego ogrzewania, piecyków przenośnych służących do dogrzania pomieszczeń, piecyków łazienkowych i innych tego typu urządzeń, które w związku z chłodami i mrozem zaczynają być szczególnie intensywnie używane — mówi Krzysztof Cieciak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej PSP w Wadowicach.

Podczas spalania materiałów palnych przy niedostatku tlenu w otaczającym powietrzu powstaje tlenek węgla, zwany popularnie czadem. Wdychanie nawet niewielkiej jego ilości może spowodować zatrucie, silny ból głowy, śpiączkę, a nawet śmierć.

Czad jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku, blokuje dostęp tlenu do organizmu poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, co w większej dawce powoduje śmierć przez uduszenie.

Jest oczywiście cała gama przepisów przeciwpożarowych, technicznych i budowlanych, które moglibyśmy w tym miejscu i na tę okoliczność przywołać, określających precyzyjnie zasady prawidłowego i bezpiecznego używania sprzętu grzejnego, niezbędnego w większości naszych gospodarstw domowych, my jednak chcemy dziś odwołać się przede wszystkim do Państwa wyobraźni, apelować o rozsądek i postępowanie, które uchronią nas od nieszczęścia — dodaje Krzysztof Cieciak.

Pierwszym warunkiem jest eksploatowanie urządzeń i instalacji grzewczych zgodnie z regułami, które możemy przeczytać w instrukcji obsługi każdego z nich. Dotyczą one przede wszystkim kategorycznego zakazu wykonywania tzw. „prowizorek” przez osoby, które nie mają do tego przygotowania i kwalifikacji.

Kolejny ważny problem to zagwarantowanie skutecznej wentylacji ogrzewanych pomieszczeń, w tym zapewnienia dopływu niezbędnej do tego ilości świeżego powietrza, co ma szczególnie istotne znaczenie w przypadku wymiany okien i drzwi na nowe, z reguły bardziej szczelne, a także podczas ocieplania budynków, kiedy to najczęściej dochodzi do zatkania podparapetowych otworów wentylacyjnych (dopływu powietrza).

Wielkimi krokami zbliża się zima, a wraz z nią chłodne i mroźne dni. Wszyscy zaczynają się ciepło ubierać, starają się również, by we własnym domu (mieszkaniu) mieć w miarę ciepło,   a osiągnąć to możliwie za nieduże pieniądze. Ocieplane są domy, uszczelniane okna, bądź wymieniane na inne, bardziej szczelne, a do ogrzewania pomieszczeń i budynków stosuje się różne systemy grzewcze, wykorzystujące paliwo stałe (węgiel, koks, miał, drzewo itp.), ciekłe (różne oleje opałowe), gazowe (na gaz ziemny i płynny) i elektryczne systemy grzewcze.

Najczęstszymi przyczynami pożarów w ten okres są: podpalenia i nieostrożne obchodzenie się ze źródłem otwartego ognia (papierosy) oraz grzewczymi urządzeniami elektrycznymi, gazowy-mi, na paliwo ciekłe i stałe (piece, piecyki, kuchenki, ogrzewacze pomieszczeń i inne), a także wady tych urządzeń. Wiele pożarów, a nawet wybuchów powstaje w następstwie samowolnych i wykonywanych przez osoby nie posiadające do tego kwalifikacji przeróbek instalacji gazowych, prowizorycznie wykonanych przewodów wentylacyjnych i spalinowych, a także niefachowego czyszczenia z zalegającej na ściankach kominów sadzy.

Święta czas przygotowań, gorączkowych zakupów, sprzątania i gotowania. W ferworze walki nietrudno o niedopatrzenie i nieostrożność. Pamiętaj o dopilnowaniu swoich małych pociech, które w zamieszaniu mogą zrobić coś kompletnie nieprzewidywalnego. Myśl za swoje dziecko! Postaraj się, by nie miało ono dostępu do gorących garnków. Zajmij je strojeniem choinki, robieniem łańcuchów z kolorowego papieru lub aniołków z masy solnej.

Żeby choinka nie stanowiła zagrożenia pożarowego:

•  ustaw ją stabilnie z daleka od grzałek, piecyków, termowentylatorów lub kominka – strumień ciepła emitowany przez te urządzenia nie może być skierowany na choinkę,
•  nie ustawiaj jej blisko firan i zasłon,
•  pamiętaj, że nie ma znaczenia, czy jest prawdziwa, czy sztuczna – obie łatwo się palą.
•  wybierz lampki świąteczne opatrzone znakiem CE,
•  nie zakładaj na choinkę lampek własnego wyrobu,
•  nie wieszaj na choince zimnych ogni (zimne są tylko z nazwy) ani świeczek – palą się bardzo krótko, a stanowią duże zagrożenie pożarowe.

Świeca:
•  nie ustawiaj jej blisko choinki, firan, zasłon i innych palnych lub „fruwających” rzeczy,
•  nie dopuść do zapalenia się ozdób świecznika.

Oświetlenie zewnętrzne:
•  kupuj lampki świąteczne, które są przeznaczone do używania w warunkach zewnętrznych,
•  nie dopuść, by łączenia kabli leżały w wodzie, śniegu lub błocie.

Zimne ognie:
•  teoretycznie są bezpieczne, jednak wytwarzają wysoką temperaturę
•  i w sprzyjających warunkach mogą wywołać pożar,
•  nie zezwalaj swoim dzieciom na zabawę zimnymi ogniami bez nadzoru osoby dorosłej.

A jeśli choinka już się zapaliła? Odłącz ozdoby (lampki, światełka) od instalacji elektrycznej. Polej choinkę wodą lub użyj gaśnicy.

Źródło: www.wadowiceonline.pl