Urząd Gminy Tomice
ul. Wadowicka 51
34-100 Tomice
Godziny otwarcia:
poniedziałek: 7:00 - 16:00
wtorek-czwartek: 7:00 - 15:00
piątek: 7:00 - 14.00
Dane kontaktowe:
+48 33 823 35 98
gmina@tomice.pl
Tomice / Aktualności / Kultura / O rotmistrzu Pileckim na spotkaniach z historią

O rotmistrzu Pileckim na spotkaniach z historią

Opublikowano w dniu: w kategorii: Kultura   Wydarzenia  

Działacz oraz prezes koła Wadowickiego Stowarzyszenia KoLiber Michał Bożydar Góra poprowadził lekcje dotyczące rotmistrza Witolda Pileckiego w swoim dawnym Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Tomicach. To w ramach projektu edukacyjnego „Być jak − czyli KoLibrowe spotkania z historią”, który ma na celu „odkurzyć” pamięć bohaterów XX wieku, często zmarginalizowanych w nauczaniu szkolnym oraz przekazie medialnym.

Michał brał udział i był uczestnikiem licznych konkursów poruszających tematykę Żołnierzy Wyklętych. Jako uczestnik projektu Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony został zaproszony do Belwederu w  celu odebrania nagrody, która była specjalnym wyróżnieniem posła prof. Józefa Brynkusa za pracę literacką. Ten mody człowiek w budowie pamięci historycznej widzi obowiązek wobec poległych za naszą wolność. Według niego postać Rotmistrza Pileckiego jest niezwykle ważna, ponieważ uzewnętrznia tragizm historii polskich patriotów w okresie powojennym. W jego uformowaniu postawy patriotycznej niezwykły wpływ ma ojciec, który krzewił postawę od najmłodszych lat.

Lekcje dobitnie uświadomiły znikomą wiedzę młodzieży dotyczącą rotmistrza a nawet całego nurtu wyklętych. Szczątkowa wiedza została zaczerpnięta z mass mediów (które szczęśliwie) coraz głośniej domagają się pamięci o poległych. Historia Witolda Pileckiego przybliżyła młodych  gimnazjalistów do realiów drugiej wojny światowej oraz okresu II Rzeczpospolitej. Dodatkowym celem lekcji była budowa podwalin pod zwiedzanie obozu KL Auschwitz. Mimo braków wiedzy większości uczniów była zaangażowana i zaciekawiona tematyką prowadzonego wykładu.

W ramach nagrody dla najaktywniejszych zostały rozdane Raporty Witolda Pileckiego w formie audiobooku czytanego przez Tomasza Wysockiego. Raport Witolda jest sprawozdaniem misji Pileckiego z obozu KL Auschwitz. Edycja książkowa Raportu Witolda, która niebawem trafi do szkół została przygotowana przez profesora Józefa  Brynkusa, Michała Siwca-Cielebona oraz prof. dra hab. Wiesława Wysockiego. Należy dodać, że audiobooki zostały przekazane dzięki uprzejmości posła Brynkusa.

Ważnym aspektem lekcji było niesamowicie ciepłe przyjęcie szkoły oraz nauczycielki historii dr Agnieszki Graboń. Dwie lekcje prowadzone przez aktywistę wadowickiego Kolibra zaowocowały zaplanowaniem kolejnej lekcji na czwartek 25 maja.

Wadowickie koło Stowarzyszenia KoLiber liczy na równie owocną współpracę z innymi szkołami w ramach projektów edukacyjnych takich jak „Lekcje Ekonomii Młodzieży” oraz „Być jak − czyli KoLibrowe spotkania z historią”.

Źródło: www.wadowiceonline.pl