Urząd Gminy Tomice
ul. Wadowicka 51
34-100 Tomice
Godziny otwarcia:
poniedziałek: 7:00 - 16:00
wtorek-czwartek: 7:00 - 15:00
piątek: 7:00 - 14.00
Dane kontaktowe:
+48 33 823 35 98
gmina@tomice.pl
Tomice / Aktualności / Edukacja / Międzynarodowa Wymiana Młodzieży w Radoczy po raz ósmy

Międzynarodowa Wymiana Młodzieży w Radoczy po raz ósmy

Opublikowano w dniu: w kategorii: Edukacja   Wydarzenia  

W dniach 4-10 listopada 2017 osiemnastu uczniów z holenderskiego miasta Silvolde gościło w domach uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. św. Jana Pawła II w Radoczy w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży.

Młodzież pozostawała pod opieką nauczycieli  języków obcych z Zespołu Szkół w Radoczy oraz nauczycieli – opiekunów holenderskich: pani  Very Videnbeest i pana Keesa Markhorsta.

Projekt był okazją do zdobycia wiedzy dotyczącej stylu życia Polaków, ich zwyczajów  i „niezwykłości” związanych z życiem codziennym. Goście w pełni wykorzystali swój pobyt, ciesząc się różnicami kulturowymi ale i podobieństwami pomiędzy naszymi krajami.

Już w pierwszy dzień po oficjalnym przywitaniu przez pana dyrektora Stanisława Gliwę, pod okiem nauczycieli – instruktorów młodzież miała możliwość sprawdzić swoje umiejętności za kierownicą szkolnych samochodów do nauki prawa jazdy. Na zakończenie „kursu” każdy uczestnik otrzymał na pamiątkę certyfikat: prawo jazdy kategorii B ze swoim imieniem i nazwiskiem.

Wielkim zainteresowaniem cieszył się wtorkowy poranek sportowy zorganizowany przez nauczycieli wychowania fizycznego ZSCKU w Radoczy,  podczas którego młodzież rozegrała międzynarodowy turniej tenisa stołowego. Puchar zdobyła drużyna z Holandii oraz drużyna z Gimnazjum im. Noblistów Polskich z Tomicach, a prawdziwym hitem okazał się kurs tańca Street Dance zorganizowany przez pana Keesa Markhorsta – nauczyciela wychowania fizycznego.

Była także ciężka praca nad projektami, dotyczącymi porównania sławnych osób z Holandii i Polski, sportu w obu krajach, zwyczajów żywieniowych, legend czy muzyki, a także wielkich miast z uwzględnieniem architektury, zabytków i otoczenia. Okazało się, że obie nacje mają wiele wspólnego, jak chociażby podobne potrawy czy sympatia do piłki nożnej.

W realizacji projektów pomocne okazały się wyjazdy edukacyjne do Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach, Krakowa, Wieliczki oraz Muzeum Auschwitz Birkenau w Oświęcimiu, a dzięki uprzejmości szkolnego katechety – ks. Roberta Jończyka młodzież miała również okazję w Domu Parafialnym w Zatorze dowiedzieć się o Światowych Dniach Młodzieży oraz o atrakcjach Doliny Karpia. Z kolei pan Jarosław Spisak umożliwił nieodpłatne skorzystanie z Siłowni w Rudzach, za co dziękujemy.

Podsumowanie i prezentowanie projektów miało miejsce we czwartek wieczorem, przy udziale licznie zgromadzonych rodziców oraz zaproszonych gości, wśród których znaleźli się: Przewodniczący Rady Gminy Tomice pan Zygmunt Szymczak, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Radoczy pani Anna Adamik, Sołtys Wsi Radocza pan Władysław Hajost oraz Pracownik Naukowy  i Nauczyciel Akademicki Wydziału Rolniczo-Ekonomicznego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, członek Komitetu Założycielskiego Stowarzyszenia Absolwentów  ZSCKU w Radoczy – pan dr inż. Tomasz Wojewodzic.

Wszystkich przywitała wicedyrektor szkoły – pani Urszula Szulc, podkreślając wagę przedsięwzięcia i jego pozytywne aspekty wychowawcze i edukacyjne.

Nauczyciele języków obcych oraz uczniowie przedstawili zebrane materiały w formie prezentacji w języku angielskim. Oczywiście nie zabrakło przy tym degustacji Radoczańskiego jabłecznika, a na stole znalazł się także smaczny staropolski bigos i barszcz przygotowany przez uczniów i nauczycieli przedmiotów gastronomicznych.

W piątek, 10 listopada, w ostatni dzień wymiany, wszyscy uczestniczyli w uroczystej Akademii z okazji Święta Niepodległości, po której goście z Silvolde wyjechali na lotnisko, żegnani powiewającymi flagami holenderskimi i polskimi.

Kolejny raz uczestnicy wymiany mieli okazję brać udział w niecodziennej wymianie doświadczeń, które posłużyły wzajemnemu zrozumieniu i międzykulturowemu dialogowi opartemu na partnerstwie i wymianie szeroko pojętych dobrych praktyk.

Dodajmy, że w marcu 2018 polsko–holenderska grupa będzie kontynuowała projekt w Silvolde, w szkole Amende Isala College.

Źródło: ZSCKU w Radoczy