Urząd Gminy Tomice
ul. Wadowicka 51
34-100 Tomice
Godziny otwarcia:
poniedziałek: 7:00 - 16:00
wtorek-czwartek: 7:00 - 15:00
piątek: 7:00 - 14.00
Dane kontaktowe:
+48 33 823 35 98
gmina@tomice.pl
Tomice / Aktualności / Kultura / Wakacje z Ośrodkiem Kultury w Tomicach

Wakacje z Ośrodkiem Kultury w Tomicach

Opublikowano w dniu: w kategorii: Kultura   Wydarzenia  

Powoli kończy się czas wakacji. W trakcie dwumiesięcznego czasu wolnego od zajęć szkolnych Ośrodek Kultury Gminy Tomice przygotował dla najmłodszych, i nie tylko, mieszkańców naszej Gminy szereg atrakcji – wspólne zabawy przeplatane były ciekawymi wycieczkami.

RELACJA Z WAKACJI Z OŚRODKIEM KULTURY

„Wakacje z OKGT rozpoczęliśmy już z końcem czerwca wyjazdem na Edukacyjną Wystawę Klocków Lego w Bielsku – Białej. Drugą wycieczką było wyjście do drukarni Scal-bis w Tomicach, gdzie dzieci zapoznawały się z pracą drukarza.
W lipcu dzieci aż czterokrotnie uczestniczyły w zajęciach z robotyki oraz przeprowadzały eksperymenty, stając się „ekipą młodych naukowców”. Osiem zajęć pozwoliło  im  budować kreatywność oraz przyswajać  wiedzę z zakresu informatyki, a także fizyki i chemii. Młodzież tworzyła ruchome konstrukcje, uczyła się produkcji mydła, czy budowała przyrządy do dmuchania olbrzymich baniek mydlanych.
W pierwszym tygodniu lipca miłośnicy piłki nożnej wzięli udział w corocznym turnieju „Piłkarskie Wakacje”. XVI edycja zmagań zgromadziła 109 graczy w różnym wieku. Sportową pasję przez tydzień realizowali uczniowie szkół podstawowych, gimnazjum, seniorzy, a także dziewczęta.
Kolejnymi zajęciami pobudzającymi sportową aktywność była Spartakiada, podczas której dzieci mogły spróbować swoich sił w różnych dyscyplinach (siatkówka, badminton, koszyków, piłka nożna, rugby). Zabawy ruchowe dzieci uskuteczniały także podczas zajęć świetlicowych – grały w darta, piłkarzyki, twistera. Przy okazji mogły wysilić szare komórki przy scrabblach i innych grach planszowych. Druga odsłona Spartakiady miała miejsce w sierpniu.
Powodzeniem wśród najmłodszych cieszyły się zajęcia muzykalno – teatralne „Tantear na bis”. Dwukrotne spotkanie pozwoliło uczestnikom zapoznać się z instrumentami zarówno w teorii jak i praktyce. Nie zabrakło tańców, śpiewu oraz wprowadzenia w świat aktora teatralnego, na co pozwoliły krótkie, ale barwne i ciekawe inscenizacje.
Warsztaty plastyczne i ceramiczne pozwoliły rozwijać wyobraźnię, a przede wszystkim uczyły cierpliwości dzięki zadaniom manualnym. Na pierwszych z wymienionych zajęć uczestnicy uwieczniali martwą naturę, na drugich tworzyli gliniane witraże, które zostały pomalowane na zajęciach sierpniowych.
Ostatnie zajęcia w pierwszym miesiącu wakacji zajęła produkcja biżuterii z masy plastycznej fimo. „Ozdóbkowo” (tak nazywały się twórcze warsztaty) przyciągnęło dziewczęta. Na pierwszym spotkaniu z artystką Mirą Sabatowicz młode projektantki przygotowywały podstawę pod wykonanie zaplanowanej biżuterii, na kolejnym (sierpniowym) łączyły elementy uzyskując  zamierzony efekt.

W sierpniu opiekunowie z OKGT wraz z grupą młodzieży udali się na kolejną wakacyjną wycieczkę. Tym razem był to wyjazd do Cinema City Zakopianka na film Epoka Lodowcowa 5 (3D).
Lato z Ośrodkiem to nie tylko wyjazdy autokarowe, ale również piesze wycieczki. Jedna z nich zakończyła się wizytą w tomickiej Izbie Regionalnej u pana Władysława Pasteraka, gdzie dzieci mogły „namacalnie” poznać wieś z czasów przodków, poprzez oglądanie starych przedmiotów, zapoznając się jednocześnie z ich przeznaczeniem oraz pochodzeniem. Rustykalny klimat chaty, wozowni oraz całego otoczenia udzielił się wszystkim uczestnikom. Na koniec dzieci namalowały dla właściciela obraz przedstawiający jego chatę.
W plener ruszyliśmy także organizując dwudniowy konkurs fotograficzny. Grupa dzieci fotografowała przyrodę z trzech stanowisk – wał nad stawem, łąka oraz ściernisko. Uczestnicy wykonali wiele efektownych zdjęć, które później we własnym gronie nagradzali.
Podobnie jak w lipcu, także w sierpniu odbyły się warsztaty ceramiczne i plastyczne. Tym razem instruktorka zaproponowała malowanie na szkle.
Ośrodek Kultury przygotował również coś dla podniebienia najmłodszych. Warsztaty kulinarne „Łasuchowo” cieszyły się dużym powodzeniem. Dzieci najpierw tworzyły „żelkowe bukiety”, a następnie pyszne babeczki.
W sierpniu nie zapomnieliśmy o innych aspektach rozwoju dzieci. Wakacyjne „łamanie głowy” z kalamburami, zagadkami i rebusami uczyło najmłodszych spostrzegawczości, kreatywności i sprytu. Kolejnymi zajęciami tego typu były „Zabawy naszych przodków”. Dzieci poznawały zabawy, które cieszyły starsze pokolenia, ale też aktywizowały się w bardziej współczesnych formach rozrywki (podchody).
OKGT przygotował również dwie sierpniowe wycieczki – do Term Białka w Bukowinie Tatrzańskiej oraz do Ogrodzieńca, podczas której zwiedzano także Pustynię Błędowską oraz Gród Birów. Na oba wyjazdy w większości zdecydowały się osoby dorosłe.”

Ogólnie z oferty z wakacyjnej oferty Ośrodka Kultury Tomice skorzystało 396 dzieci i 102 dorosłych.