Urząd Gminy Tomice
ul. Wadowicka 51
34-100 Tomice
Godziny otwarcia:
poniedziałek: 7:00 - 16:00
wtorek-czwartek: 7:00 - 15:00
piątek: 7:00 - 14.00
Dane kontaktowe:
+48 33 823 35 98
gmina@tomice.pl
Tomice / Aktualności / Wydarzenia / W Zygodowicach dziękowano na tegoroczne plony

W Zygodowicach dziękowano na tegoroczne plony

Opublikowano w dniu: w kategorii: Wydarzenia  

Niedzielny poranek (29.08) sugerował, że kapryśna pogoda może pokrzyżować plany organizatorom Dożynek Gminnych, które w tym roku zostały zaplanowane w najmniejszym sołectwie naszej gminy, w Zygodowicach. Na szczęście pogoda w godzinach popołudniowych okazała się łaskawa i tegoroczne święto plonów odbyło się bez niespodzianek.

Punktualnie o 13.30 spod zygodowickiej remizy ruszył korowód dożynkowy prowadzony przez Orkiestrę Dętą z Zygodowic. Przemierzając główną ulicę sołectwa, przemaszerował on do kaplicy, gdzie została oprawiona dziękczynna Msza św. za tegoroczne plony. Przewodniczył jej ks. proboszcz Tomasz Kalisz. Po niej uczestnicy udali się  na pobliski obiekt sportowy. Tam też odbyły się gminne uroczystości dożynkowe.

Po powitaniu rolników, mieszkańców gminy i zaproszonych gości m.in. Andrzeja Pająka – Senatora RP, Zofii Kaczyńskiej – Przewodniczącą Rady Powiatu Wadowickiego, Piotra Hajnosza –Przewodniczącego Rady Miejskiej w Wadowicach, Pawła Adamika – Przewodniczącego Rady Gminy Tomice wraz z radnymi, ks. proboszcza Tomasza Kalisza, sołtysów wraz z radami sołeckimi, kierowników jednostek organizacyjnych gminy Tomice oraz przedstawicieli organizacji społecznych z terenu gminy Tomice, zgodnie z tradycją sołtys Zygodowic Bogusława Kubarek oraz przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich w Zygodowicach przykazały chleb dożynkowy oraz wieniec gospodarzowi dożynek gminy wójtowi Witoldowi Grabowskiemu.

Wójt Witold Grabowski podziękował tłumnie zebranym mieszkańcom gminy, że kultywując tradycję, wspólnie dziękują Bogu i ludziom za plony zebrane z pól podczas corocznego święta. Jednocześnie podziękował współorganizatorom tegorocznego święta: Sołtysowi i Radzie Sołeckiej wsi Zygodowice, Ochotniczej Straży Pożarnej w Zygodowicach, Orkiestrze Dętej w Zygodowicach, Stowarzyszeniu Ekorozwoju Wsi Zygodowice, Stowarzyszeniu „Wioski Naszych Marzeń” oraz Ośrodkowi Kultury Gminy Tomice.

Podczas imprezy na scenie zaprezentowały swój dorobek artystyczny zespoły z gminy Tomice: zespół „Wesołe Gosposie” z Witanowic, zespół „Biesiada” z Tomic, zespół „Woźniczanki” z Woźnik oraz zespół „Radoczanki” z Radoczy. Wystąpiła również Orkiestra Dęta z Zygodowic.

Oczywiście nie mogło zabraknąć też atrakcji towarzyszących niedzielnej plenerowej imprezie. Najmłodszym uczestnikom sporą radość sprawiły dmuchane zamki oraz animacje m.in. bańki mydlane, malowanie twarzy, baloniki. Uwagę przyciągały warsztaty pszczelarskie, warsztaty tworzenia dożynkowych wianków i stanowisko eko-doradcy Gminy Tomice. Na wszystkich uczestników imprezy czekał też poczęstunek przygotowany przez członkinie „Wiosek Naszych Marzeń”. Wiele emocji wzbudził pokaz młócki przygotowany przez Władysława Pasterka – właściciela Izby Regionalnej w Tomicach.

Głównym punktem imprezy był oczywiście koncert kapeli „Bystro”. Muzycy porwali do zabawy wszystkich uczestników imprezy, która zakończyła się w późnych godzinach wieczornych.