Urząd Gminy Tomice
ul. Wadowicka 51
34-100 Tomice
Godziny otwarcia:
poniedziałek: 7:00 - 16:00
wtorek-czwartek: 7:00 - 15:00
piątek: 7:00 - 14.00
Dane kontaktowe:
+48 33 823 35 98
gmina@tomice.pl
Tomice / Aktualności / Wydarzenia / W sercach zawsze NIEPODLEGŁA – 100-lecie odzyskania niepodległości w Gminie Tomice

W sercach zawsze NIEPODLEGŁA – 100-lecie odzyskania niepodległości w Gminie Tomice

Opublikowano w dniu: w kategorii: Wydarzenia  

Uroczystą Mszą Św., odprawioną przez ks. proboszcza Aleksandra Kasprzyka wraz z ks. rezydentem Edwardem Dalekim w kościele pw. śśw. Joachima i Anny w Tomicach, zainaugurowano w niedzielę (11.11) gminne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Wzięły w niej udział władze samorządowe naszej Gminy, przedstawiciele lokalnych organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy.

W trakcie uroczystości kościelnych poświęcony został nowy sztandar Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tomicach, ufundowany przez Radę Rodziców tej placówki.

Po Mszy Św., w biało-czerwonym marszu, uczestnicy prowadzeni przez Orkiestrę Dętą z Zygodowic, przeszli ulicami Tomic do budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tomicach przy ul. Dworskiej 9, gdzie odbyła się dalsza część obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Wspólne świętowanie rozpoczęło się od uroczystego odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”. Tym samym i nasza Gmina włączyła się w ogólnopolską akcję „Niepodległa do hymnu”. Następnie zaproszonych gości, wśród których znaleźli się m.in. Wójt Gminy Tomice Witold Grabowski wraz z małżonką, Przewodniczący Rady Gminy Zygmunt Szymczak wraz z radnymi Rady Gminy Tomice, Sekretarz Gminy Ryszard Góralczyk, radny Rady Powiatu Józef Łasak, wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty w Wadowicach Krzysztof Szpara oraz ks. proboszcz Aleksander Kasprzyk, delegacje pocztów sztandarowych szkół oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu naszej Gminy, a także tłumnie przybyłych mieszkańców Gminy Tomice, przywitał dyrektor ZSP w Tomicach Józef Żegliński.

Po uroczystym przekazaniu przez Radę Rodziców społeczności szkolnej nowego sztandaru, a scenie wystąpili uczniowie z tomickiej placówki oświatowej, którzy w montażu słowno-muzycznym przedstawili drogę, którą przeszły poprzednie pokolenia, by móc cieszyć się wolnością i żyć w niepodległym kraju. Po nich zaprezentowały się dzieci w poszczególnych szkół. Wykonały one tradycyjne tańce narodowe. Był więc m.in. polonez, taniec góralski i krakowiak.

W trakcie tego szczególnego dla każdego mieszkańca dniu nastąpił jeszcze jeden miły akcent. Wójt Gminy Tomice Witold Grabowski uroczyście podziękował kończącemu pracę w samorządzie Zygmuntowi Szymczakowi, który pełnił funkcję radnego w latach 1998-2018, a funkcję przewodniczącego Rady Gminy w latach 2002-2018.

Na zakończenie na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych zaprosiła Orkiestra Dęta w Zygodowicach.