Urząd Gminy Tomice
ul. Wadowicka 51
34-100 Tomice
Godziny otwarcia:
poniedziałek: 7:00 - 16:00
wtorek-czwartek: 7:00 - 15:00
piątek: 7:00 - 14.00
Dane kontaktowe:
+48 33 823 35 98
gmina@tomice.pl
Tomice / Aktualności / Wydarzenia / W podziękowaniu za plony

W podziękowaniu za plony

Opublikowano w dniu: w kategorii: Wydarzenia  

W pierwszą niedzielę września (01.09) na zaproszenie Wójta Gminy Tomice Witolda Grabowskiego oraz Ośrodka Kultury Gminy Tomice do Woźnik tłumnie przybyli mieszkańcy naszej gminy, by wspólnie kultywować tradycję i dziękować Bogu i ludziom za plony zebrane z pól podczas Dożynek Gminnych.

Tegoroczne dziękczynienie za udane plony rozpoczęły się od uroczystej Mszy Św. odprawionej w kościele parafialnym p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Woźnikach, której przewodniczył ks. proboszcz Tomasz Kalisz. Po niej uczestnicy barwnego korowodu dożynkowego, pieszo, na wozach i w maszynach rolniczych udali się boisko sportowe Ludowego Klubu Sportowego „Wikliniarz” w Woźnikach. Tam też odbyła się główna część niedzielnych uroczystości, a przybyłych witał chór ze szkoły podstawowej w Woźnikach pod kierunkiem Agnieszki Sienkiewicz.

Po powitaniu rolników, mieszkańców Gminy i zaproszonych gości m.in. Marka Polaka – Posła na Sejm RP, Rafała Bochenka – Przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego, Iwonę Gibas – Wiceprzewodniczącą Sejmiku Województwa Małopolskiego, Filipa Kaczyńskiego – radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego, Beatę Smolec – Wicestarostę Powiatu Wadowickiego, Zofię Kaczyńską – Przewodniczącą Rady Powiatu Wadowickiego, Zdzisława Kalińskiego i Sebastiana Mlaka – radnych Rady Powiatu Wadowickiego, Pawła Adamika – Przewodniczącego Rady Gminy Tomice wraz z radnymi, ks. proboszczów: Józefa Wróbla, Janusza Sołtysa, Aleksandra Kasprzyka i Tomasza Kalisza, Ryszarda Góralczyka – Sekretarza Gminy Tomice, przedstawicieli miasta Trstena ze Słowacji na czele z burmistrzem Magdaleną Zmarzlakową, sołtysów wraz z radami sołeckimi, kierowników jednostek organizacyjnych gminy Tomice oraz przedstawicieli organizacji społecznych z terenu gminy Tomice, zgodnie z tradycją sołtys Woźnik Ewelina Piszczek oraz przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich w Woźnikach przykazali chleb dożynkowy oraz wieniec gospodarzowi gminy wójtowi Witoldowi Grabowskiemu.

Po oficjalnych wystąpieniach Ośrodek Kultury Gminy Tomice zaprosił wszystkich do udziału w imprezie plenerowej pn. „Regionalne rozmaitości – piknik rybny w wiklinowej wiosce”. Podczas imprezy na scenie prezentowały swój dorobek artystyczny zespoły z gminy Tomice: zespół „Wesołe Gosposie” z Witanowic, zespół „Biesiada” z Tomic, zespół „Woźniczanki” z Woźnik oraz zespół „Radoczanki” z Radoczy. Swój koncert dała również Orkiestra Dęta z Zygodowic.

Oczywiście nie mogło zabraknąć też atrakcji towarzyszących niedzielnej plenerowej imprezie. Najmłodsi uczestnicy mieli możliwość udziału w warsztatach plastycznych – karpiowe malowanki oraz w czytaniu książki „Wędrówki po Dolinie Karpia”. Sporą radość sprawiły także dmuchane zamki oraz animacje m.in. bańki mydlane, malowanie twarzy, baloniki, gry XXL. Uwagę przyciągały stoiska promujące Stowarzyszenie Dolina Karpia i eko-doradcy Gminy Tomice. Każdy mógł spróbować swoich sił w warsztatach wikliniarskich. Na smakoszy czekała degustacja karpia wędzonego wraz z pokazem wędzenia przygotowana przez Spiżarnię Doliny Karpia z Brzezinki oraz duże gary przepysznego żurku i pasztetu z ryb, które przygotowywały panie ze Stowarzyszenia „Wioski Naszych Marzeń”. Nie zabrakło także poczęstunku dla wszystkich uczestników imprezy.

Głównym punktem imprezy był występ kabaretu „”Truteń”, który zapewnił dwie godziny fantastycznej zabawy oraz koncert „Kapeli Bystro”. Muzycy porwali do zabawy wszystkich uczestników imprezy, która zakończyła się w późnych godzinach wieczornych.