Udane Gminne Święto Plonów w Lgocie
Dożynki to święto plonów kończące najważniejsze prace polowe. Tegoroczne Dziękczynne Święto, zgodnie już z wieloletnią tradycją, odbyło się w naszej Gminie w pierwszą niedzielę września (03.09). Mimo niekorzystnej aury na zaproszenie Ośrodka Kultury Gminy Tomice oraz Wójta Gminy Tomice Witolda Grabowskiego przybyło bardzo wielu mieszkańców naszej Gminy, by wspólnie kultywować tradycję i dziękować Bogu i ludziom za plony zebrane z pól.
Uroczystości dożynkowe, wpisane w cykl imprez Festiwalu Doliny Karpia, rozpoczęły się Mszą Św. dziękczynną za plony, która została oprawiona w kościele parafialnym w Witanowicach. Po niej goście w barwnym korowodzie przemaszerowali do Lgoty, bowiem to sołectwo było w tym roku gospodarzem dożynek. Na terenie dawnej szkoły należącym do Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Lgota odbyła się główna część niedzielnych uroczystości. Po powitaniu rolników, mieszkańców Gminy i zaproszonych gości m.in. Andrzeja Pająka – Senatora RP, Marka Polaka – Posła na Sejm RP, Józefa Brynkusa – Posła na Sejm RP, Andrzeja Góreckiego – Wicestarostę Wadowickiego, Bogusława Antosa – Wójta Gminy Brzeźnica, Józefa Łasaka, Franciszka Żmudę i Eugeniusza Kudrasa – radnych Rady Powiatu Wadowickiego, Zygmunta Szymczaka – Przewodniczącego Rady Gminy Tomice wraz z radnymi, Lucynę Przystał – sołtysa wsi Wyźrał, Bogusława Habrzyka – sołtysa wsi Babica, ks. kan. Józefa Wróbla, ks. kan. Tomasza Kalisza, ks. Janusza Sołtysa – proboszczów parafii, Szymona Putka – Prezesa Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Lgota, Mirosławę Antos – Kierownika Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Wadowicach oraz sołtysów z sześciu naszych sołectw wraz z radami sołeckimi. Zgodnie z tradycją dożynkowy chleb gospodarzowi gminy wójtowi Witoldowi Grabowskiemu wręczyli przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich Lgoty wraz z sołtysem wsi Lgota Stanisławem Zającem.
„Przynosimy chleb wypieczony z mąki tegorocznego ziarna, krajcie go i dzielcie gospodarzu, nie dużo, nie mało, tak, żeby wszystkim stało.”
Po zabraniu głosu przez zaproszonych gości na scenie zaprezentowały się zespoły z naszej Gminy. Wystąpiły: Zespół Śpiewaczy ”Wesołe Gosposie” z Witanowic, Galeria Artystyczna działająca przy OKGT, Zespół Śpiewaczy „Radoczanki” z Radoczy, Orkiestra Dęta z Zygodowic, Zesół Śpiewaczy „Tradycja” z Tomic, Teatrzyk Trele Morele oraz Zespół Śpiewaczy „Woźniczanki” z Woźnik.
Na odwiedzających tegoroczny Festiwal Doliny Karpia czekało wiele atrakcji. Poza poczęstunkiem – przepyszną kwaśnicą na wędzonych żeberkach, chlebem ze swojskim smalcem oraz domowymi wypiekami przygotowanymi przez panie ze Stowarzyszenia „Wioski Naszych Marzeń”, można była skorzystać m.in. z warsztatów wikliniarskich prowadzony przez Jacka Tyrałę z Woźnik oraz warsztatów lepienia z gliny prowadzonych przez Galerię Sztuki „Bałysówka”. Obejrzeć można było stoisko promujące lokalnego artystę Stanisława Jończyka, a na stoisku Stowarzyszenia Dolina Karpia zasięgnąć informacji na temat możliwości pozyskania środków unijnych. Odbył się też pokaz wędzenia karpia przygotowany przez Spiżarnię Doliny Karpia z Brzeźnicy. Nie zabrakło też stoiska z oscypkami wraz z zagrodą owiec. Na najmłodszych czekał zaś dmuchany plac zabaw z eurobungee oraz ciuchcia.
W trakcie trwania dożynek odbył się pokaz kotłów ekologicznych, a ekodoradca Urszula Cimoch prowadziła prelekcje dotyczące nowych przepisów związanych z uchwałą antysmogową w Małopolsce.
Za zakończenie imprezy wystąpił gość specjalny – Roman Kurosz z zespołem „Szwarne Karlusy”, którym mimo niesprzyjającej aury porwał wszystkim do tańca.