Urząd Gminy Tomice
ul. Wadowicka 51
34-100 Tomice
Godziny otwarcia:
poniedziałek: 7:00 - 16:00
wtorek-czwartek: 7:00 - 15:00
piątek: 7:00 - 14.00
Dane kontaktowe:
+48 33 823 35 98
gmina@tomice.pl
Tomice / Aktualności / Edukacja / Uczniowie z węgierskiego Kecskemet w Woźnikach

Uczniowie z węgierskiego Kecskemet w Woźnikach

Opublikowano w dniu: w kategorii: Edukacja   Wydarzenia  

W czwartek (12.10) w godzinach wieczornych Wójt Gminy Tomice Witold Grabowski, dyrektor szkoły Lidia Wilk, nauczyciele i uczniowie klasy piątej po długich oczekiwaniach powitali 16 uczniów i 6 nauczycieli ze szkoły węgierskiej w Kecskemet, którzy gościli w woźnickiej placówce do niedzieli (15.10). Grupie przewodził dyrektor tejże szkoły Zsolt Papp. Uczniowie przyjechali do Woźnik, by poznać rówieśników, zintegrować się z nimi, wziąć udział w lekcjach, poznać miejscową kulturę i obyczaje.

Każdy dzień wypełniony był wieloma atrakcjami i niespodziankami. W ramach wymiany uczniowie wzięli udział w zajęciach plastyczno – technicznych oraz uczyli się podstawowych zwrotów w języku polskim. Zwiedzili Kopalnię Soli w Bochni przemieszczając się po niej kolejką. Wspólnie z rówieśnikami z Woźnik bawili się w Parku Rozrywki „Energylandia” w Zatorze. Podziwiali średniowieczną Warownię w Inwałdzie, w której wzięli udział w spektaklu multimedialnym oraz budzili śpiącego smoka. Próbowali swoich sił jako łucznicy strzelając do tarczy. Niebywałą atrakcją okazało się zwiedzanie Parku Miniatur, w którym umieszczone są największe zabytki z całego Świata. W szkole na dzieci czekało wiele niespodzianek, które przygotowali nauczyciele, a były to:  zabawy integracyjne, śpiewy i pląsy harcerskie, rozgrywki sportowe oraz dyskoteka. Integracji służyło wspólne spożywanie posiłków oraz konwersacje w języku angielskim.

W ramach współpracy i wymiany doświadczeń, węgierscy uczniowie zostali zaproszeni przez piątoklasistów i ich rodziców na kolacje do swoich rodzin. Goście podziwiali także nasz zabytkowy kościół i wysłuchali jego historii, którą przybliżył im ks. proboszcz Tomasz Kalisz. W niedziele wzięli udział we mszy świętej, po której udali się do Wadowic, by zwiedzić Muzeum Jana Pawła II. W papieskim mieście skosztowali tradycyjnej kremówki i zakupili pamiątki. Rodzice naszych uczniów na pożegnanie przygotowali dla gości drobne upominki, jako wyraz wdzięczności za wspólnie spędzone chwile.

Można być pewnym, że nawiązanie współpracy będzie w przyszłości owocowało, a nowo zawarte przyjaźnie pozostaną na zawsze.

Źródło: SP Woźniki