Urząd Gminy Tomice
ul. Wadowicka 51
34-100 Tomice
Godziny otwarcia:
poniedziałek: 7:00 - 16:00
wtorek-czwartek: 7:00 - 15:00
piątek: 7:00 - 14.00
Dane kontaktowe:
+48 33 823 35 98
gmina@tomice.pl
Tomice / Aktualności / Wydarzenia / Święta tuż, tuż

Święta tuż, tuż

Opublikowano w dniu: w kategorii: Wydarzenia  

W sobotnie popołudnie (13.04) w Szkole Podstawowej w Radoczy odbył się Gminny Pokaz Potraw Wielkanocnych zorganizowany przez Ośrodek Kultury Gminy Tomice we współpracy z Kołami Gospodyń Wiejskich i Szkołą Podstawową w Radoczy. Zgromadził on bardzo wielu mieszkańców, którzy przybyli zobaczyć i skosztować tradycyjnych potraw, które znajdą się na naszych stołach już za kilka dni. Na wspólnym stole Panie z sześciu Kół Gospodyń Wiejskich naszej Gminy oraz uczniowie z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Radoczy zaprezentowały kilkadziesiąt niezwykłych przysmaków świątecznych.

Gminny Pokaz Potraw Wielkanocnych rozpoczęła od przywitania zaproszonych gości Aneta Homel z Ośrodka Kultury Gminy Tomice. W gronie uczestników znaleźli się m.in. Poseł na Sejm RP Józef Brynkus, Senator RP Andrzej Pająk, Wójt Gminy Tomice Witold Grabowski, Wójt Gminy Polanka Wielka Grzegorz Gałgan, Przewodniczący Rady Gminy Paweł Adamik wraz z radymi i sołtysami, Sekretarz Gminy Tomice Ryszard Góralczyk, Dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Tomice Maria Paśnik oraz proboszczowie: ks kan. Józef Wróbel i ks. Janusz Sołtys.

Następnie głos zabrał Wójt Gminy Tomice Witold Grabowski, który podkreślił jak ważne jest pielęgnowanie tradycji tych najważniejszych dla chrześcijaństwa świąt, podziękował za organizację pokazu i złożył wszystkim obecnym serdeczne życzenia świąteczne. W podobnym tonie wypowiadali się także zaproszeni goście: Poseł na Sejm RP Józef Brynkus i Senator RP Andrzej Pająk.

Przed przystąpieniem do degustacji tych wszystkich pyszności, których zapach unosił się na sali gimnastycznej, na scenie pojawiły się Panie z Kół Gospodyń Wiejskich, które udowodniły, że nie tylko doskonale gotują, ale też wspaniale śpiewają. Zespoły Śpiewacze „Woźniczanki” w Woźnik, „Radoczanki” z Radoczy, „Wesołe Gosposie” z Witanowic oraz „Biesiada” z Tomic zaprezentowały gościom piosenki związane z obrzędami wielkanocnymi. Nie zabrakło też występu dzieci ze miejscowej szkoły podstawowej, które poprowadziła Halina Kozłowska.

Skoro było coś dla ducha, nie mogło zabraknąć czegoś dla ciała. Wszyscy, który przybyli do Szkoły Podstawowej w Radoczy, z pewnością nie wyszli głodni. Każdy mógł spróbować przepysznych rarytasów, pod którymi uginał się pięknie przyozdobiony stół. A było w czym wybierać: przeróżne sałatki, chrzan, pasztety, swojskie kiełbasy, wędzonki, jajka faszerowane, keksy z szynką, galantyny, roladki, mazurki i babki wielkanocne kusiły swym smakiem i bardzo szybko znikały ze stołu.

Czas degustacji i wspólnych rozmów umili RECITAL młodych i zdolnych artystów: Karoliny Żak, Julii Śmiech oraz Dawida Wilka.