Urząd Gminy Tomice
ul. Wadowicka 51
34-100 Tomice
Godziny otwarcia:
poniedziałek: 7:00 - 16:00
wtorek-czwartek: 7:00 - 15:00
piątek: 7:00 - 14.00
Dane kontaktowe:
+48 33 823 35 98
gmina@tomice.pl
Tomice / Aktualności / Wydarzenia / Strażacy ochotnicy ćwiczyli w Witanowicach

Strażacy ochotnicy ćwiczyli w Witanowicach

Opublikowano w dniu: w kategorii: Wydarzenia  

W ciągu kilkunastu minut od uruchomienia syren alarmowych, w niedzielę (23.10) parking przy kościele w Witanowicach zapełnił się druhami strażakami ze wszystkich jednostek gminnych. Tam bowiem zaplanowano zbiórkę wszystkich zastępów przed gminnymi ćwiczeniami gotowości bojowej, które zorganizował Zarząd Gminny Związku OSP RP w Tomicach.

Tegoroczne ćwiczenia taktyczno-bojowe dotyczyły działań z zakresu ratownictwa technicznego i kwalifikowanej pierwszej pomocy podczas wypadków komunikacyjnych z udziałem motocyklistów.

„Dyżurny operacyjny SK KP PSP Wadowice otrzymał informację telefoniczną od osoby postronnej o zderzeniu samochodu osobowego z motocyklem i dwóch osobach rannych w miejscowości Witanowice” – taką informację otrzymała każda z uczestniczących w ćwiczeniach jednostek od Komendanta Gminnego OSP st. asp. w st. spocz. dh Piotra Bilińskiego.

Podczas akcji poszczególne zastępy miały wydobyć osobę poszkodowaną z samochodu osobowego, udzielić kwalifikowanej pierwszej pomocy rannemu w wypadku nieprzytomnemu motocykliście oraz przygotować i wyznaczyć lądowisko dla HEMS. Dodatkowo jednostki z Witanowic i Radoczy musiały wykonać dostęp do osoby pozostającej w pojeździe przy użyciu narzędzi hydraulicznych.

Ćwiczenia te obserwowali mieszkańcy naszej Gminy oraz zaproszeni goście m.in. Wójt Gminy Tomice Witold Grabowski, Przewodniczący Rady Gminy Tomice Zygmunt Szymczak, członek Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP w Krakowie dh Antoni Kwarciak oraz Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Tomicach dh Stanisław Zając.

Podczas podsumowania ćwiczeń druhowie strażacy z naszej Gminy usłyszeli wiele pochwał. Jak podkreślił Prezes Zarządu Gminnego Związku OSP RP w Tomicach dh Stanisław Zając tegoroczne ćwiczenia pokazały jak ważnym staje się przygotowanie i szkolenie druhów strażaków do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, która w wielu przypadkach ratuje poszkodowanym życie. Również rozjemcy z PSP Wadowice, którzy na bieżąco przekazywali druhom strażakom uwagi do realizowanych zadań, stwierdzili, że druhowie ze wszystkich gminnych jednostek OSP bardzo dobrze zrealizowali wszystkie założone cele ćwiczeń.