logo Urząd Gminy Tomice
Urząd Gminy Tomice
ul. Wadowicka 51
34-100 Tomice
+48 33 823 35 98
gmina@tomice.pl
Godziny pracy
poniedziałek: 7:00 - 16:00
wtorek - czwartek: 7:00 - 15:00
piątek: 7:00 - 14:00
Kasa urzędu:
poniedziałek - piątek: 7:30 – 13:00
środa, 21 lutego 2024
A+ A-
bip epuap facebook youtube
Tomice / Aktualności / Wydarzenia / Przyjęto uchwałę antysmogową dla Małopolski

Przyjęto uchwałę antysmogową dla Małopolski

Przyjęto uchwałę antysmogową dla Małopolski

W poniedziałek (23.01) odbyło się głosowanie Radnych Sejmiku Województwa Małopolskiego nad przyjęciem uchwały antysmogowej dla Małopolski. Radni zagłosowali za przyjęciem uchwały antysmogowej dla całego województwa. Ustawa antysmogowa nie zakazuje korzystania z węgla. Od 1 lipca 2017 r. zabronione będzie jednak korzystanie z paliw niskiej jakości, m.in. mułów, flotów węglowych i drewna o wilgotności powyżej 20 proc. Oznacza to, że drewno będzie musiało być sezonowane.

Pięć lat okresu przejściowego

Osoby, które budują nowy dom, przeprowadzają remont z wymianą kotła lub wymieniają kocioł na nowy, będą zobowiązane zainstalować nowoczesny kocioł piątej klasy spełniający wymagania ekoprojektu. Oznacza to, że nie może emitować więcej niż 40 mikrogramów pyłów na metr sześcienny. Ekoprojekt ogranicza również emisję toksycznych tlenków azotu. Od 2020 r. kotły, które nie spełniają norm ekoprojektu, nie będą dostępne w sprzedaży na terenie UE. Uchwała dla Małopolski zakłada też, że mieszkańcy, którzy mają kotły niespełniające standardów emisyjnych, będą mieli pięć lat okresu przejściowego. Do 1 stycznia 2023 r. mają być wymienione wszystkie przestarzałe, bezklasowe piece. Kotły spełniające unijne wymogi klas 3 i 4 będą miały 10-letni okres przejściowy, do końca 2026 r.

Sprawność cieplna kominków będzie musiała wynosić co najmniej 80 proc. Nie ma konieczności wymieniać kominków już zamontowanych. W celu spełnienia wskazanych poziomów sprawności, wystarczy doposażyć je w specjalne urządzenia, np. elektrofiltry dostępne już na polskim rynku.

Więcej informacji: https://www.malopolska.pl/aktualnosci/srodowisko/uchwala-antysmogowa-dla-calej-malopolski-przyjeta