Urząd Gminy Tomice
ul. Wadowicka 51
34-100 Tomice
Godziny otwarcia:
poniedziałek: 7:00 - 16:00
wtorek-czwartek: 7:00 - 15:00
piątek: 7:00 - 14.00
Dane kontaktowe:
+48 33 823 35 98
gmina@tomice.pl
Tomice / Aktualności / Wydarzenia / Pamiętali o krwawej pacyfikacji sprzed 75. lat

Pamiętali o krwawej pacyfikacji sprzed 75. lat

Opublikowano w dniu: w kategorii: Wydarzenia  

29 października 1944 r. podczas krwawej pacyfikacji przysiółka Podlas w Lgocie zamordowanych zostało ośmiu jej mieszkańców. We wtorek (29.10) w Lgocie odbyły się uroczyste odchody 75. rocznicy tamtych tragicznych wydarzeń.

Rocznicowe obchody rozpoczęły się od wizyty przedstawicieli władz samorządowych naszej Gminy w miejscach pamięci, gdzie złożyli hołd mieszkańcom lgockiej ziemi zamordowanym przez hitlerowskiego okupanta. Przemierzając „Szlak Krzyży Lgockich” zapalili znicze i złożyli wiązanki kwiatów w miejscu tragedii, pod krzyżem nad dawną mogiłą ziemną, w której pochowano ofiary pacyfikacji oraz na cmentarzu parafialnym w Witanowicach, gdzie 12 marca 1945 roku przeniesiono do zbiorowego grobu szczątki ofiar pacyfikacji.

O godz. 15.00 przy „Pomniku Ofiar Pacyfikacji” w Lgocie zebrali się członkowie rodzin pomordowanych mieszkańców przysiółka Podlas, przedstawiciele władz samorządowych, organizacji pozarządowych i kombatantów, a także mieszkańcy gminy. Nie zabrakło też pocztów sztandarowych. Uroczystość rozpoczęła się odsłonięcia, odnowionego staraniem Gminy Tomice, pomnika, który został poświęcony przez ks. proboszcza Józefa Wróbla. Odbył się apel poległych, modlitwa za ofiary pacyfikacji, a także okolicznościowe wystąpienia zaproszonych gości. Nie zabrakło części artystycznej przygotowanej przez uczniów Szkoły Podstawowej w Witanowicach pod kierunkiem Renaty Kowalczyk.

Na zakończenie wtorkowych obchodów goście zostali zaproszeni do Domu Strażaka w Lgocie. Tam pierwotnie miało odbyć się spotkanie z Edwardem Wyrobą – autorem II wydania publikacji „Oni nie doczekali…” oraz filmu „Krzyż Lgocki w Mauzoleum Męczeństwa Wsi Polskiej w Michniowie”, sfinansowanych przez gminę Tomice. Niestety kilka dni przed 75. rocznicą pacyfikacji Edward Wyroba zmarł. Spowodowało to modyfikację tej części uroczystości. Jej gospodarzem został Sekretarz gminy Tomice Ryszard Góralczyk, który przybliżył przybyłym tragiczne wydarzenia sprzed 75 lat. Zebrani otrzymali publikację „Oni nie doczekali…”, a także oglądnęli fragmenty filmu z 1997 r. Minutą ciszy uczczono również pamięć zmarłego autora obu historycznych publikacji.

Uroczystość 75. rocznicy pacyfikacji przysiółka Podlas w Lgocie została przygotowana przez Ośrodek Kultury Gminy Tomice przy współpracy z Urzędem Gminy Tomice, sołtysem i radą sołecką wsi Lgota oraz Stowarzyszeniem Na Rzecz Rozwoju Wsi Lgota.