Urząd Gminy Tomice
ul. Wadowicka 51
34-100 Tomice
Godziny otwarcia:
poniedziałek: 7:00 - 16:00
wtorek-czwartek: 7:00 - 15:00
piątek: 7:00 - 14.00
Dane kontaktowe:
+48 33 823 35 98
gmina@tomice.pl
Tomice / Aktualności / Wydarzenia / Pamiętali o bohaterskich lotnikach

Pamiętali o bohaterskich lotnikach

Opublikowano w dniu: w kategorii: Wydarzenia  

W niedzielę (13.09), w 76. rocznicę zestrzelenia amerykańskiego bombowca Liberator B-24 „Hell’s Angel” nad Zygodowicami, przy zygodowickim pomniku złożone zostały kwiaty dla uczczenia bohaterskiej śmierci sześciu amerykańskich lotników poległych w walce o wyzwolenie Polski.

Z uwagi na ograniczenia związane z pandemią, w skromnej uroczystości wzięli udział: Wójt Gminy Tomice Witold Grabowski, dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Tomice Aneta Homel, mieszkańcy gminy oraz członkowie Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oddział „Ziemia Wadowicka”, którzy na czele ze swoim prezesem Dyonizym Szczygielskim. Dla cyklistów z PTTK pomnik w Zygodowicach był głównym punktem rajdu zorganizowanego dla uczczenia tej ważnej rocznicy.

Uroczystość uświetnił swą obecnością również mjr pilot Tadeusz Gola z Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP.

Warto nadmienić, że pomnik poświęcony poległym lotnikom jest jednym z 22 obiektów na szlaku „LOTNICZE ŚLADY W KARPATACH”, spełniającym zarówno funkcje turystyki kulturowej, jak i będącym wyrazem hołdu i pamięci dla wszystkich, którzy nad górami latali, zwyciężali i ginęli.