Urząd Gminy Tomice
ul. Wadowicka 51
34-100 Tomice
Godziny otwarcia:
poniedziałek: 7:00 - 16:00
wtorek-czwartek: 7:00 - 15:00
piątek: 7:00 - 14.00
Dane kontaktowe:
+48 33 823 35 98
gmina@tomice.pl
Tomice / Aktualności / Wydarzenia / Odblaski mogą uratować życie pieszych! – kolejna akcja Gminy Tomice

Odblaski mogą uratować życie pieszych! – kolejna akcja Gminy Tomice

Opublikowano w dniu: w kategorii: Wydarzenia  

29 września br. ruszyła akcja „Świeć Przykładem” – skierowana do pieszych jako niechronionych uczestników ruchu drogowego, wspólna kampania Konferencji Episkopatu Polski, Policji i Polskiej Rady Ekumenicznej. W tę akcję włączyła się także Gmina Tomice, która przekazała do czterech parafii ponad 200 elementów odblaskowych. Dzięki wsparciu księży proboszczów zostały one przekazane mieszkańcom naszej gminy.

Celem akcji jest przede wszystkim przypomnienie i uświadomienie pieszym poruszającym się po drodze po zmierzchu nie tylko o obowiązku, ale również o konieczności używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Co do zasady pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Przedstawiciele tych instytucji apelują:

„Noszenie elementów odblaskowych jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy jest zła widoczność i jest ciemno. Jeśli osoba jest słabo widoczna na drodze, łatwiej może zostać potrącona przez samochód. Mały element odblaskowy na plecaku czy ubraniu sprawia,  że kierowca otrzymuje ostrzeżenie, że po drodze ktoś się porusza.
W trosce o bezpieczeństwo na naszych drogach apelujemy o włączenie się w akcję „Świeć przykładem” i noszenie odblasków. To naprawdę może uratować życie i zdrowie!”