Urząd Gminy Tomice
ul. Wadowicka 51
34-100 Tomice
Godziny otwarcia:
poniedziałek: 7:00 - 16:00
wtorek-czwartek: 7:00 - 15:00
piątek: 7:00 - 14.00
Dane kontaktowe:
+48 33 823 35 98
gmina@tomice.pl
Tomice / Aktualności / Kultura / Majówka przy Bałysówce

Majówka przy Bałysówce

Opublikowano w dniu: w kategorii: Kultura   Wydarzenia  

W ubiegłym roku po raz pierwszy przy Galerii Sztuki „Bałysówka” zostało zorganizowane Święto Gminy Tomice „Tomickie Bałysowanie” połączone ze 150-leciem zabytkowego domu przy ul. Świętego Jakuba 2. W niedzielę (30.04) mieszkańcy naszej gminy zostali zaproszeni przez Wójta Gminy Tomice, Ośrodek Kultury Gminy Tomice, Galerię Sztuki „Bałysówka” oraz Koła Gospodyń Wiejskich na wspólne świętowanie w ramach „Majowego Bałysowania”.

Podczas „Majowego Bałysowania” tłumnie przybyłym mieszkańcom i gościom zaprezentowały się zespoły z naszej Gminy. Najpierw na scenie pojawiła Agnieszka Sienkiewicz oraz prowadzone przez nią zespoły „Galeria Artystyczna” oraz teatrzyk „Trele-Morele”, Wszystkie występujące dzieci otrzymały drobne upominki ufundowane przez Wójta Gminy Tomice Witolda Grabowskiego. Kolejnymi zespołami, które zaśpiewały na tomickiej majówce były zespoły śpiewacze działające przy Kołach Gospodyń Wiejskich: Biesiada z Tomic, Woźniczanki z Woźnik oraz Radoczanki z Radoczy.

W przerwie pomiędzy występami właścicielka Galerii Sztuki „Bałysówka” Mira Sabatowicz przedstawiła wszystkich artystów, którzy przyczynili się do powstania tegorocznej wystawy „Moja przestrzeń”, której wernisaż odbył się podczas niedzielnego święta. Autorami prac byli: Andrzej Filipiec, Grzegorz Giermek, Zbigniewa Jurczak, Maria Koman, Marek Łasak, Grażyna Obersztyn, Józef Ogiegło, Jan Bednarz, Rafał Lenart, Irena Lurie-Chudy, Tadeusz Maj, Ireneusz Młynarczyk, Mira Sabatowicz, Zbigniew Zając Cortez, Nina Ramza, Elżbieta Siwek, Andrzej Zieliński, Zofia Wróbel i Roman Wróbel.

„Moja przestrzeń” to wystawa prac artystów, dla których tradycyjne malarstwo jest wciąż intrygujące i fascynujące. Udowadniają oni, że malarstwo jest nadal aktualną sztuką wizualną i jest w zasadzie nie do zastąpienia. Wybrane prace prezentują szerokie spektrum współczesnego malarstwa. Twórczy szukają swojej przestrzeni w pięknie naszej Ziemi, w kosmosie, a także w zakamarkach swojej duszy. Trzeba budować w sobie przestrzeń, w której marzenia rodzą się i spełniają – podkreśliła Grażyna Obersztyn.

W trakcie „Majowego Bałysowania” przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej podsumowali plener artystyczny, który miał miejsce w naszej Gminie oraz wręczone zostały nagrody w konkursie plastycznym „Moja Wiosna”.

Oczywiście w myśl powiedzenia „coś dla ducha, coś dla ciała” nie mogło zabraknąć poczęstunku, które przygotowały panie ze Stowarzyszenia „Wioski Naszych Marzeń”, w skład którego wchodzą gminne Koła Gospodyń Wiejskich.