logo Urząd Gminy Tomice
Urząd Gminy Tomice
ul. Wadowicka 51
34-100 Tomice
+48 33 823 35 98
gmina@tomice.pl
Godziny pracy
poniedziałek: 7:00 - 16:00
wtorek - czwartek: 7:00 - 15:00
piątek: 7:00 - 14:00
Kasa urzędu:
poniedziałek - piątek: 7:30 – 13:00
niedziela, 3 grudnia 2023
A+ A-
bip epuap facebook youtube
Tomice / Aktualności / Wydarzenia / „Majowe Bałysowanie” powróciło do kalendarza imprez

„Majowe Bałysowanie” powróciło do kalendarza imprez

„Majowe Bałysowanie” powróciło do kalendarza imprez

Po trzech latach naznaczonych pandemią koronawirusa świętowane w gminie Tomice „Majowe Bałysowanie” ponownie znalazło się w kalendarzu imprez. Nie można było bowiem pozwolić, żeby ulica Św. Jakuba, przy której znajduje się galeria sztuki „Bałysówka” oraz kaplica p.w. św. Jakuba, utraciła swój niezwykły klimat. Na szczęście dzięki zaangażowaniu właścicielki galerii Miry Sabatowicz-Ziob oraz współpracy Gminy Tomice, Ośrodka Kultury Gminy Tomice, Stowarzyszenia „Wioski Naszych Marzeń” oraz lokalnych organizacji udało się przywrócić lubianą imprezę.

W tym roku do „Majowego Bałysowania” wplecione zostały aż cztery wydarzenia. Pierwszym z nich był wernisaż wystawy artystów skupionych wokół Bałysówki.

Grono artystów, malarzy i rzeźbiarzy, nawet w trudnych sytuacjach życiowych i społecznych zawsze ma ze sobą kontakt. Trzy trudne lata nie pozbawiły nas chęci tworzenia. W miarę możliwości spotykaliśmy się na wernisażach wystaw, plenerach i prywatnie. A dziś nadszedł dzień, kiedy możemy spotkać się na wystawie w Bałysówce – tak o wystawie powiedziała Mira Sabatowicz-Ziob.

Do zaprezentowania swoich prac zaproszeni zostali: Jan Bednarz, Zbigniew „Cortez” Zając, Jerzy Demski, Grzegorz Giermek, Zbigniew Jurczak, Dorota Klimczak, Maria Koman, Antoni Korycik, Zbigniew Krawiec, Irena Lurie-Chudy, Marek Łasak, Tadeusz Maj, Ireneusz Młynarczyk, Józef Ogiegło, Sylwia Prażmowska-Kulig, Mira Sabatowicz-Ziob, Elżbieta Siwek, Zbigniew Trzciński, Urszula Wajdzik, Józef Watychowicz, Stanisław Wojtas, Roman Wróbel, Zofia Wróbel i Zbigniew Ziob.

Od godz. 15.00 do godz. 18.00 na niewielkiej scenie przez galerią mieszkańcom w ramach drugiego elementu „majówki” wystąpiły zespoły i soliści współpracujący z Ośrodkiem Kultury Gminy Tomice. Zebrana publiczność oklaskiwała zespół śpiewaczy „Biesiada” z Tomic, kółko gitarowe pod kierunkiem Agnieszki Sienkiewicz, zespół śpiewaczy „Woźniczanki” z Woźnik, zespoły „Mini TomiVoice” i „TomiVoice” pod kierunkiem Małgorzaty Szybisty oraz wokalistki: Milenę Skrzyńską, Julię Meus i Aleksandrę Żydek. Zgromadzonym zaprezentowała się także pochodząca z Ukrainy Karina Leuch. Tą część imprezy zakończył recital muzyczny „Podróże” Małgorzaty Szybisty.

O godz. 18.00 szczelnie wypełniła się kaplica św. Jakuba. Z koncertem „Tam gdzie kończą się słowa, a zaczyna się muzyka” Heinricha Heine wystąpili znamienici goście: Stanisław Duda – baryton z Opery Śląskiej oraz Emilia Bernacka – pianistka z Akademii Muzycznej w Krakowie. Była to prawdziwa uczta muzyczna, dzięki której mury kaplicy wypełniła niezwykła kolorystyka dźwięków, w żaden sposób nie dająca się opisać w słowa.

Czwartą częścią domykającą sobotnie popołudnie i wieczór była „Noc Muzeów”. Od godz. 17.00 do 23.00 w galerii trwały warsztaty ceramiczne dla dzieci.

W ramach „Majowego Bałysowania” czynne było także stoisko Ośrodka Kultury Gminy Tomice, gdzie każdy mógł wziąć udział w warsztatach wiosennych prowadzonych przez instruktorki z OKGT. Nie zabrakło także smacznego bufetu obsługiwanego przez panie ze Stowarzyszenia „Wioski Naszych Marzeń”.

Dzięki tak bogatemu programowi, rozpoczynającego okres wiosenno-letnich imprez, wydarzenia przy ul. św. Jakuba w Tomicach, każdy kto przybył do tego wyjątkowego miejsca, z pewnością znalazł coś dla siebie. Dla każdego było przygotowane bowiem coś dla ducha, jak i coś dla ciała.