Urząd Gminy Tomice
ul. Wadowicka 51
34-100 Tomice
Godziny otwarcia:
poniedziałek: 7:00 - 16:00
wtorek-czwartek: 7:00 - 15:00
piątek: 7:00 - 14.00
Dane kontaktowe:
+48 33 823 35 98
gmina@tomice.pl
Tomice / Aktualności / Wydarzenia / „Kładzionki ziemniaczane Witanowicke” produktem tradycyjnym

„Kładzionki ziemniaczane Witanowicke” produktem tradycyjnym

Opublikowano w dniu: w kategorii: Wydarzenia  

W środę (30.03) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego odbyło się spotkanie Małopolskiej Rady ds. Produktów Tradycyjnych i Dziedzictwa Kulinarnego. Na spotkaniu rozpatrzono pozytywnie 10 wniosków złożonych przez wytwórców produktów tradycyjnych, w tym wniosek o rejestrację „kładzionek ziemniaczanych witanowickich”.

Wnioskodawcami rejestracji „kładzionek ziemniaczanych witanowickich” było Koło Gospodyń Wiejskich z Witanowic i Stowarzyszenie Dolina Karpia. Stowarzyszenie wnioskowało też razem z Kołem Gospodyń Wiejskich w Sosnowicach o rejestrację obwarzanka pobiedrskiego, ze Skarbami Doliny Karpia sp. z o.o. i Firmą Produkcyjno Handlowo Usługowa SPIŻARNIA DOLINY KARPIA s.c. o rejestrację pulpecików z karpia w zalewie octowej, oraz z Franciszkiem Sałaciakiem o rejestrację filecików karpiowych w pomidorach.

Podczas spotkania wnioskodawcy odpowiadali na pytania członków Małopolskiej Rady ds. Produktów Tradycyjnych i Dziedzictwa Kulinarnego dotyczące zarówno metod produkcji, tradycji jak i pochodzenia produktów, a także prezentowali ich walory smakowe.

Przypomnijmy, że „kładzionki ziemniaczane witanowickie” były prezentowane już m.in. w organizowanych przez Stowarzyszenie Dolina Karpia konkursie potraw regionalnych „Kulinaria” i małopolskim programie komercjalizacji produktu lokalnego pn. „Biznes ze smakiem”. Mamy nadzieję, że już wkrótce „kładzionki ziemniaczane witanowickie” zostaną oficjalnie wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

"Kładzionki ziemniaczane Witanowicke" produktem tradycyjnym

Sposób przyrządzania „kładzionek ziemniaczanych witanowickich”.

Składniki:
– 8 średnich ziemniaków
– 3 jajka
– 4 kopiate łyżki mąki pszennej
– 2 cebule
– smalec do smażenia
– mąka do obtaczania kładzionki
-sól i pieprz do smaku

Ziemniaki ugotować, wystudzić i przepuścić przez praskę. Cebulę zrumienić na smalcu. Do ziemniaków dodać mąkę, jajka, na końcu schłodzoną smażoną cebulę. Doprawić solą i pieprzem. Formować małe „kładzionki”, obtoczyć w mące i smażyć na smalcu na rumiano.

„Kładzionki ziemniaczane witanowickie” znane są na terenie Witanowic od ponad 60 lat. Była to potrawa tania i bardzo prosta w przygotowaniu, należała więc do jednych z głównych potraw spożywanych przez tutejszych mieszkańców. Popularność „kładzionek” była związana z uprawianymi na tym obszarze ziemniakami, zwanymi tutaj „zimniokami witanowickimi”. W uprawie ziemniaków ogromne znaczenie miała jakość tutejszej ziemi. Ponadto, stosowanie przez gospodarzy nawozu naturalnego w postaci obornika, znacząco wpływało na uzyskanie dostatnich plonów. „Kładzionki ziemniaczane witanowickie” najczęściej przyrządzano z ziemniaków, które zostały z poprzedniego posiłku, dbano bowiem, aby nic do jedzenia się nie zmarnowało. Obecnie ziemniaki częściej gotowane są specjalnie w celu przygotowania „kładzionek”, w łupinkach – tzw. mundurkach i obierane dopiero po ugotowaniu. To zabieg celowy stosowany przez współczesne gospodynie, które w ten sposób chcą zminimalizować utratę składników mineralnych zawartych w ziemniakach i tym samym wydobyć ich jak najlepszy smak. Dawniej „kładzionki ziemniaczane witanowickie” określane były jako kotlety ziemniaczane, placuszki ziemniaczane albo po prostu placuszki. Obecnie stosowana nazwa nawiązuje do sposobu i miejsca ich wytwarzania.

"Kładzionki ziemniaczane Witanowicke" produktem tradycyjnym"Kładzionki ziemniaczane Witanowicke" produktem tradycyjnym"Kładzionki ziemniaczane Witanowicke" produktem tradycyjnym"Kładzionki ziemniaczane Witanowicke" produktem tradycyjnym"Kładzionki ziemniaczane Witanowicke" produktem tradycyjnym"Kładzionki ziemniaczane Witanowicke" produktem tradycyjnym"Kładzionki ziemniaczane Witanowicke" produktem tradycyjnym"Kładzionki ziemniaczane Witanowicke" produktem tradycyjnym"Kładzionki ziemniaczane Witanowicke" produktem tradycyjnym"Kładzionki ziemniaczane Witanowicke" produktem tradycyjnym"Kładzionki ziemniaczane Witanowicke" produktem tradycyjnym"Kładzionki ziemniaczane Witanowicke" produktem tradycyjnym"Kładzionki ziemniaczane Witanowicke" produktem tradycyjnym"Kładzionki ziemniaczane Witanowicke" produktem tradycyjnym"Kładzionki ziemniaczane Witanowicke" produktem tradycyjnym"Kładzionki ziemniaczane Witanowicke" produktem tradycyjnym