Urząd Gminy Tomice
ul. Wadowicka 51
34-100 Tomice
Godziny otwarcia:
poniedziałek: 7:00 - 16:00
wtorek-czwartek: 7:00 - 15:00
piątek: 7:00 - 14.00
Dane kontaktowe:
+48 33 823 35 98
gmina@tomice.pl
Tomice / Aktualności / Wydarzenia / „Jestem mały – wiem więcej” w ZSP Witanowice

„Jestem mały – wiem więcej” w ZSP Witanowice

Opublikowano w dniu: w kategorii: Wydarzenia  

We wtorek (18.12) w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Witanowicach podsumowano strażacki projekt „Jestem mały – wiem więcej”.

Program zainicjowany został 8 lat temu przez Zarząd Wojewódzki Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Województwa Małopolskiego.

Zajęcia, w których uczestniczyli w ciągu ostatnich tygodni uczniowie klasy III z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Witanowicach, w formie teoretyczno-praktycznej prowadzone były pod przewodnictwem druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej z Witanowic oraz druhów z Powiatowej Jednostki Ratownictwa Gaśniczego z Wadowic. Miały one na celu zaznajomienie uczniów z sposobami reagowania w sytuacjach kryzysowych. Dzieci poznawały m.in. zasady zgłaszania zagrożenia, udzielenia pierwszej pomocy, zadbania o bezpieczeństwo własne i poszkodowanych. Dzieci były pod wrażeniem pracy strażaków, miały okazję też zobaczyć wyposażenie jednostki czy przećwiczyć ewakuację z zadymionego pomieszczenia.

Uroczyste zamknięcie programu połączone z egzaminem teoretyczno-praktycznym, do którego przystąpili wszyscy uczestnicy, obyło się na sali gimnastycznej. Dzieci, biorąc udział w programie „Jestem mały – wiem więcej”, zyskały nie tylko cenną wiedzę teoretyczną, lecz także praktyczne umiejętności udzielenia pierwszej pomocy, a także odnalezienia się w trudnej, kryzysowej sytuacji, również w razie pożaru, powodzi, wypadku komunikacyjnego czy nawet katastrofy budowlanej.

Na zakończenie projektu, uczestnikom zaprezentowała się w akcji ratowniczej najmłodsza grupa strażaków z Witanowic, słynnej już w całym powiecie „Siekieratki”.

Nagrody w projekcie, w postaci mundurów, ufundował Zarząd Wojewódzki Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Województwa Małopolskiego oraz Wójt Gminy Tomice Witold Grabowski.