Urząd Gminy Tomice
ul. Wadowicka 51
34-100 Tomice
Godziny otwarcia:
poniedziałek: 7:00 - 16:00
wtorek-czwartek: 7:00 - 15:00
piątek: 7:00 - 14.00
Dane kontaktowe:
+48 33 823 35 98
gmina@tomice.pl
Tomice / Aktualności / Wydarzenia / Góra śmieci podczas VII sprzątania Skawy – zebrano 850 kg

Góra śmieci podczas VII sprzątania Skawy – zebrano 850 kg

Opublikowano w dniu: w kategorii: Wydarzenia  

22 kajakarzy w sobotnie przedpołudnie (21.04) wyruszyło z Wadowic, by na odcinku do Woźnik posprzątać Skawę i jej brzegi z zalegających śmieci. Sprzątanie rzeki Skawy zorganizowała już po raz siódmy firma „Kajaki-na-Skawie” wspólnie ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Ziemi Tomickiej. Akcja ta miała uświadomić, że Skawa niestety w dalszym ciągu traktowana jest jak darmowy śmietnik. Mimo zmian w gospodarce odpadami nadal wielu ludzi pozostania nad jej brzegami mnóstwo odpadów.

Faktycznie, to co zebrali kajakarze, łącząc przyjemne z pożytecznym, robi wrażenie: opony, butelki, resztki plastikowych elementów, kawałki metalów. Wśród tegorocznych skarbów zebranych przez kajakarzy znalazła się m.in. drukarka. To wszystko ktoś bezmyślnie wrzucił do rzeki czy w krzaki wzdłuż jej brzegów. Teraz śmieci dzięki Gminnemu Zakładowi Komunalnemu w Tomicach trafią na wysypisko.

Pierwsza partia śmieci została posegregowana podczas krótkiej przerwy pod mostem drogowym w Witanowicach. Na pierwszym odcinku do akcji włączyli się wolontariusze oraz członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej działającej przy OSP Tomice, którzy wspólnie z Wójtem Gminy Tomice Witoldem Grabowskim idąc wzdłuż brzegów Skawy w Tomicach również zebrali sporo odpadów. Tym samym wspólnie z kajakarzami zadbali o ten urokliwy zakątek naszej Gminy.

W akcję zaangażowała się, jak co roku, Gmina Tomice, która sfinansowała koszulki uczestnikom spływu, przewóz kajakarzy, a także wywóz zebranych śmieci.

W niedzielę (22.04) na terenie gmin Spytkowice i Brzeźnica nad Wisłą dalszy ciąg akcji.