Urząd Gminy Tomice
ul. Wadowicka 51
34-100 Tomice
Godziny otwarcia:
poniedziałek: 7:00 - 16:00
wtorek-czwartek: 7:00 - 15:00
piątek: 7:00 - 14.00
Dane kontaktowe:
+48 33 823 35 98
gmina@tomice.pl
Tomice / Aktualności / Kultura / Dziękowano za plony podczas Dożynek Gminnych

Dziękowano za plony podczas Dożynek Gminnych

Opublikowano w dniu: w kategorii: Kultura   Wydarzenia  

Po zebraniu ostatnich kłosów zboża nadszedł czas na uroczyste święto plonów, obrzędowe zakończenie zbioru płodów ziemi. Dziękczynienie za zebrane plony, radość z owoców ciężkiej pracy, szacunek dla tradycji i chleba tworzą istotę tej prastarej uroczystości, która w tym roku odbyła się w naszej Gminie w niedzielę (04.09).

Po wielu latach, piękna tradycja Gminnych Dożynek powróciła do Tomic. A rozpoczęła się od uroczystej Mszy Św. w kościele pod wezwaniem śśw. Joachima i Anny. Przy pięknie udekorowanym ołtarzu odprawił ją proboszcz tomickiej parafii  ks. Edward Daleki wraz z ks. wikarym Henrykiem Jurczasiakiem i proboszczami z sąsiednich parafii: ks. Tomaszem Kaliszem, ks. Józefem Wróblem i ks. Januszem Sołtysem .

Z kościoła, barwnym korowodem, na plac przed remizą OSP w Tomicach, przeniesione zostały płody ziemi symbolizujące trud i poświęcenie rolników oraz przepiękny wieniec dożynkowy, który uosabiał wszystkie zebrane plony oraz tegoroczny urodzaj. Tam też starostowie dożynek –  Maria Zubel i Jarosław Strózik przekazali tradycyjny bochen chleba Wójtowi Gminy Tomice Witoldowi Grabowskiemu.

Wójt  Gminy Tomice Witold Grabowski serdecznie powitał wszystkich przybyłych na Święto Plonów Gminy Tomice 2016, m.in. Poseł na Sejm RP Ewę Filipiak, Posła na Sejm RP Marka Polaka, Starostę Wadowickiego Bartosza Kalińskiego, Wójta Gminy Spytkowice Mariusza Krystiana, Wójta Gminy Brzeźnica Bogusława Antosa, radnych powiatowych Eugeniusza Kurdasa i Józefa Łasaka, Przewodniczącego Rady Gminy Tomice Zygmunta Szymczaka wraz z radnymi, Sekretarza Gminy Tomice Ryszarda Góralczyka, Kierownik Terenowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Wadowicach Mirosławę Antos, sołtysów wraz z radami sołeckimi, Orkiestrę Dętą z Zygodowic oraz grupę 50 rowerzystów biorących udział w VI Rodzinnym Rajdzie Rowerowym „Szlakiem Tomickich Stawów”. Następnie skierował słowa podziękowania do rolników za tegoroczne plony. Przekazał im słowa uznania i wyrazy wdzięczności za całoroczną pracę na roli.

Występ pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Tomicach zapoczątkował artystyczną część uroczystości, która trwała do późnych godzin wieczornych. Na scenie, wśród niezwykłej scenografii nawiązującej do przepięknych polskich tradycji dożynkowych, zaprezentowały się: dziecięcy zespół pieśni i tańca „Tomiczanie” (opiekun Małgorzata Kalińska), zespół „Wiolinki” (opiekun Małgorzata Kalińska), „Galeria Artystyczna” (opiekun Agnieszka Sienkiewicz), teatrzyk „Trele-Morele” (opiekun Agnieszka Sienkiewicz), zespoły śpiewacze: Radoczanki, Woźniczanki i Wesołe Gosposie oraz Orkiestra Dęta z Zygodowic. Całość, z wrodzoną elokwencją, poprowadził Jacek Pacek.

W trakcie tegorocznego Święta Plonów odbyły się też po raz pierwszy w historii konkursy sprawnościowe, nawiązujące w swojej tradycji do turnieju wsi. Było ubijanie piany przez zaproszonych oficjeli, robienie masła przez prezeski KGW, „sianem jak najdalej” oraz zbieranie ziemniaków, w których brali udział przedstawiciele poszczególnych sołectw. Uczestnicy wszystkich konkursów byli głośno dopingowani przez tłumnie zgromadzonych mieszkańców.

To nie jedyne atrakcje, które czekały na uczestników Dożynek. Każdy z obecnych mógł wziąć udział w warsztatach artystycznych: garncarskim, rzeźbiarskim i wikliniarskim.

Na zakończenie Dożynek Gminnych Wójt Gminy Tomice Witold Grabowski złożył serdeczne podziękowania Kołom Gospodyń Wiejskich i przedstawicielom sołectw za kultywowanie cennych i staropolskich tradycji, a pracownikom OKGT i członkom Rady Sołeckiej, OSP i KGW z Tomic za przyczynienie się do tego pięknego świętowania.