Urząd Gminy Tomice
ul. Wadowicka 51
34-100 Tomice
Godziny otwarcia:
poniedziałek: 7:00 - 16:00
wtorek-czwartek: 7:00 - 15:00
piątek: 7:00 - 14.00
Dane kontaktowe:
+48 33 823 35 98
gmina@tomice.pl
Tomice / Aktualności / Wydarzenia / Dzięki nim skawa znów jest czystsza – zebrali 870 kg śmieci

Dzięki nim skawa znów jest czystsza – zebrali 870 kg śmieci

Opublikowano w dniu: w kategorii: Wydarzenia  

40 kajakarzy w sobotę (23.04) wyruszyło z Wadowic, by w pierwszym dniu „Sprzątania rzeki Skawy – nie pływam w śmieciach” na odcinku do Woźnik posprzątać Skawę i jej brzegi z zalegających śmieci. Sprzątanie rzeki Skawy zorganizowała już po raz piąty firma „Kajaki-na-Skawie” wspólnie ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Ziemi Tomickiej. Akcja ta miała uświadomić, że Skawa niestety w dalszym ciągu traktowana jest jak darmowy śmietnik. Mimo zmian w gospodarce odpadami nadal wielu ludzi pozostania nad jej brzegami mnóstwo odpadów.

Faktycznie, to co zebrali, łącząc przyjemne z pożytecznym kajakarze, robi wrażenie: opony, butelki, resztki plastikowych elementów, kawałki metalów. Nie zabrakło też dywanu. To wszystko ktoś bezmyślnie wrzucił do rzeki czy w krzaki. Teraz śmieci dzięki Gminnemu Zakładowi Komunalnemu w Tomicach trafią na wysypisko.

Pierwsza partia śmieci została posegregowana podczas krótkiej przerwy pod mostem drogowym w Witanowicach. Tam też na utrudzonych kajakarzy czekały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Witanowicach z coraz słynniejszymi i bardzo smacznymi kładzionkami witanowickimi. Zakończenie pierwszego dnia akcji miało miejsce przy moście kolejowym w Woźnikach.

W tym roku do akcji do sprzątania przyłączyli się również mieszkańcy naszej Gminy. Dwie grupy przy mostach w Witanowicach i w Woźnikach spacerując wzdłuż brzegów Skawy również zebrały sporo odpadów. Tym samym wspólnie z kajakarzami zadbali o ten urokliwy zakątek naszej Gminy.

W niedzielę (24.04) na terenie gmin Spytkowice i Brzeźnica, nastąpił ciąg dalszy akcji. Tym razem kajakarze sprzątali Wisłę.

Akcję wsparło Starostwo Powiatowe w Wadowicach, Urząd Miejski w Wadowicach, Urząd Gminy Tomice, Urząd Gminy Spytkowice i Urząd Gminy Brzeźnica.

Podczas sobotniego sprzątania rzeki Skawy odbyła się również uroczystość zamontowania przy moście drogowym w Witanowicach „Znaku Wodnego” – nagrody przyznanej Stowarzyszeniu Przyjaciół Ziemi Tomickiej w konkursie „Zaadoptuj rzekę” w kategorii II – za współpracę i zaangażowanie największej ilości uczestników i podmiotów w akcję „Sprzątanie rzeki Skawy”.

Dzięki nim skawa znów jest czystsza - zebrali 870 kg śmieciDzięki nim skawa znów jest czystsza - zebrali 870 kg śmieciDzięki nim skawa znów jest czystsza - zebrali 870 kg śmieciDzięki nim skawa znów jest czystsza - zebrali 870 kg śmieciDzięki nim skawa znów jest czystsza - zebrali 870 kg śmieciDzięki nim skawa znów jest czystsza - zebrali 870 kg śmieciDzięki nim skawa znów jest czystsza - zebrali 870 kg śmieciDzięki nim skawa znów jest czystsza - zebrali 870 kg śmieciDzięki nim skawa znów jest czystsza - zebrali 870 kg śmieciDzięki nim skawa znów jest czystsza - zebrali 870 kg śmieciDzięki nim skawa znów jest czystsza - zebrali 870 kg śmieciDzięki nim skawa znów jest czystsza - zebrali 870 kg śmieciDzięki nim skawa znów jest czystsza - zebrali 870 kg śmieciDzięki nim skawa znów jest czystsza - zebrali 870 kg śmieciDzięki nim skawa znów jest czystsza - zebrali 870 kg śmieciDzięki nim skawa znów jest czystsza - zebrali 870 kg śmieciDzięki nim skawa znów jest czystsza - zebrali 870 kg śmieciDzięki nim skawa znów jest czystsza - zebrali 870 kg śmieciDzięki nim skawa znów jest czystsza - zebrali 870 kg śmieciDzięki nim skawa znów jest czystsza - zebrali 870 kg śmieciDzięki nim skawa znów jest czystsza - zebrali 870 kg śmieciDzięki nim skawa znów jest czystsza - zebrali 870 kg śmieciDzięki nim skawa znów jest czystsza - zebrali 870 kg śmieciDzięki nim skawa znów jest czystsza - zebrali 870 kg śmieci