Urząd Gminy Tomice
ul. Wadowicka 51
34-100 Tomice
Godziny otwarcia:
poniedziałek: 7:00 - 16:00
wtorek-czwartek: 7:00 - 15:00
piątek: 7:00 - 14.00
Dane kontaktowe:
+48 33 823 35 98
gmina@tomice.pl
Tomice / Aktualności / Wydarzenia / Akcja koła pszczelarzy – „Nie Zabijajmy Pszczół”

Akcja koła pszczelarzy – „Nie Zabijajmy Pszczół”

Opublikowano w dniu: w kategorii: Wydarzenia  

W maju 2016 r. Wadowickie Koło Pszczelarskie rozpoczęło akcję edukacyjną „Nie zabijaj pszczół”. To inicjatywa edukacyjna mająca na celu propagowanie wiedzy na temat pszczół i uświadomienie lokalnej ludności, że ich działania – przede wszystkim stosowanie środków ochrony roślin i innych pestycydów w przydomowych ogrodach i sadach, zabijają pszczoły i niszczą nasze zdrowie. Akcja jest również kierowana do rolników, gdzie apeluje o rozmyślne stosowanie chemikaliów, w tym przede wszystkim zaniechanie opryskiwania w czasie kwitnienia roślin i w ciągu dnia.

Najważniejsze przesłanie pszczelarzy to:

Działkowiczu pamiętaj:
– nie stosuj pestycydów w przydomowych ogrodach, sadach i warzywniakach;
– jeżeli odmiana Twoich kwiatów lub upraw nie sprawdza się w naszych warunkach i wymaga stosowania pestycydów, po prostu zmień odmianę;
– kondycję i jakość trawnika wyznacza bogactwo zwierząt go odwiedzających Dlatego pozwól rosnąć na trawniku stokrotkom, złocieniom, mleczom i innym polnym kwiatom.

Rolniku pamiętaj:
– nigdy nie opryskuj roślin w okresie ich kwitnienia;
– stosuj możliwe najmniejsze dawki pestycydów;
– o ile to możliwe, przynajmniej częściowo zrezygnuj ze stosowania pestycydów.

Więcej na temat argumentów i zaleceń pszczelarzy można przeczytać w osobnym artykule wydanym na potrzeby Akcji, jak i na plakatach rozwieszonych w naszej okolicy. Pszczelarze zachęcają również do kontaktu i rozmów poprzez email: wadowickiepszczoly@gmail.com. Akcję wspiera Urząd Miejski w Wadowicach.

Autor: Bogdan Binkowski