Urząd Gminy Tomice
ul. Wadowicka 51
34-100 Tomice
Godziny otwarcia:
poniedziałek: 7:00 - 16:00
wtorek-czwartek: 7:00 - 15:00
piątek: 7:00 - 14.00
Dane kontaktowe:
+48 33 823 35 98
gmina@tomice.pl
Tomice / Aktualności / Sport / Półtora roku działania koordynatora ds. sportu i rekreacji

Półtora roku działania koordynatora ds. sportu i rekreacji

Opublikowano w dniu: w kategorii: Sport   Wydarzenia  

Podczas piątkowej (18.05) XXXVI sesji Rady Gminy Tomice radni zostali zapoznani m.in. ze sprawozdaniem z działalności Ośrodka Kultury Gminy Tomice za rok 2017. W trakcie dyskusji koordynator ds. sportu i rekreacji Paweł Kręcioch przedstawił sprawozdanie ze swojej półtorarocznej działalności, podsumowując dotychczasowe osiągnięcia.

Funkcję koordynatora ds. sportu i rekreacji OKGT Paweł Kręcioch objął z dniem 1 stycznia 2017 roku. Dwukrotnie do tej pory – w połowie stycznia 2017 roku i 2018 roku przedstawił na roboczych zebraniach szczegółowy kalendarz imprez na cały rok, skupiając się na kilku obszarach działania, w razie potrzeby rozszerzanych.

PIŁKA NOŻNA

W ciągu niespełna półtora roku pracy koordynator zorganizował trzy turnieje piłki nożnej halowej (sala w Tomicach), w których w sumie udział wzięło ponad 100 uczniów szkół podstawowych i gimnazjum.
Koordynator od podstaw przygotował i przeprowadził XVII Turniej Piłki Nożnej „Piłkarskie Wakacje”, który odbył się w lipcu 2017 roku w Radoczy. Zawody są największą sportową „tygodniówką” w powiecie wadowickim. Startowały w nich dzieci ze szkół podstawowych w dwóch kategoriach wiekowych, gimnazjaliści, seniorzy, a także zespoły kobiece. Nieoficjalne mistrzostwa gminy odbywały się od poniedziałku do niedzieli, każdego dnia rywalizowano ok. 6 godzin. W ub. roku w zawodach uczestniczyło 120 osób. Następna edycja planowana jest w pierwszym tygodniu lipca.
W lipcu ub. roku na boisku w Witanowicach odbyła się I edycja Turnieju Piłkarskiego „O Puchar Wójta”. Startowały zespoły seniorskie gminnych LKS-ów. W zmaganiach wzięło udział 80 piłkarzy. Rozegrano sześć 40-minutowych meczów.
Na początku listopada ruszyła kolejna, po raz pierwszy w historii gminy zorganizowana impreza piłkarska. Koordynator wyszedł z inicjatywą powołania Tomickiej Amatorskiej Ligi Piłkarskiej (TALP). Zgłosiło się do niej 10 drużyn, rywalizujących z sobą przez dziewięć piątków od 3 listopada do 19 stycznia. Rozegrano w tym okresie 43 mecze, a w zawodach brało udział prawie 90 piłkarzy.

SIATKÓWKA

Do tej pory zorganizowano w okresie zimowym i jesiennym trzy kilkugodzinne rodzinne turnieje siatkarskie, zwane na zmianę „karnawałowymi” lub „mikołajkowymi”  (hala w Tomicach). W każdym z nich rozegrano od 12 do 15 meczów. Poszczególne edycje gromadziły ok. 50 osób.

WYJAZDY SPORTOWE

Od czasu podjęcia pracy przez koordynatora zorganizowano dwa wyjazdy na zawody sportowe (siatkówka, hokej). Wzięło w nich udział kilkadziesiąt osób.

FIRE BALL

Przeprowadzono dwa turnieje Fire Ball, czyli profesjonalnej wersji popularnej gry w „zbijanego”, opartej na zasadach zaczerpniętych z Niemiec i krajów skandynawskich, gdzie dyscyplina cieszy się dużą popularnością. W obu edycjach wzięło udział 40 osób w wieku gimnazjalnym i seniorskim.

TENIS STOŁOWY

Trzykrotnie do tej pory zorganizowano mistrzostwa gminy Tomice w tenisie stołowym (dla seniorów, gimnazjalistów i szkół podstawowych). Każde zawody gromadziły ok. 30 uczestników.
Koordynator bezkosztowo założył gminną amatorską sekcję tenisa stołowego, którą na bieżąco zarządza. Zawodnicy trenują i rozgrywają mecze w Amatorskiej Lidze w SP Radocza. W pierwszym sezonie mają realne szanse na walkę o mistrzostwo 6-drużynowej ligi.
We współpracy z dyrektorem ZSCKU i prezesem LKS Orzeł Radocza, koordynator zawiązał grupę treningową tenisa stołowego dla dzieci z gminnych szkół podstawowych, które prowadzi wykwalifikowana trenerka.

BIEGI

W październiku koordynator zorganizował w Radoczy Tomicki Bieg Jesienny Wzdłuż Rzeki Skawy. To  pierwsza taka impreza w naszej gminie. Wystartowało w nim 85 biegaczy i biegaczek w trzech kategoriach wiekowych, na zróżnicowanych dystansach. Na starcie i trasie pojawiło się też ok. 100 kibiców, głównie rodziców.

REAKTYWACJA TURNIEJU WSI

W czerwcu ub. roku koordynator zorganizował w Lgocie I Turniej Wsi, reaktywując imprezę po ponad 25 latach. Wzięło w niej udział 60 zawodników z wszystkich wsi,  a zawody obserwowało ok. 350 osób.

DZIAŁANIA PROMOCYJNE, PROWADZENIE STRONY SPORTOWEJ

Koordynator na bieżąco relacjonuje na stronie sportowej wszelkie gminne wydarzenia z wszystkich dyscyplin, zamieszczając opisy, galerie zdjęć czy filmy. Korzysta z materiałów własnych. W ciągu 17 miesięcy pojawiło się na stronie ponad 200 artykułów, dokumentujących dokonania naszych gminnych sportowców. W miarę możliwości koordynator stara się być obecny tam, gdzie trwają zmagania, przy okazji dzieląc się swoimi materiałami ze szkołami.

WSPÓŁPRACA Z KLUBAMI, SZKOŁAMI

Koordynator każdego tygodnia kontaktuje się z prezesami lub trenerami gminnych klubów, sondując w nich sytuację i potrzeby, reagując w razie konieczności, np. w sprawach sparingów, poszukiwania zastępczych boisk na mecze ligowe i wielu sprawach organizacyjnych. Stały kontakt  z nauczycielami wychowania fizycznego, a także z dyrektorami, pozwala na reagowanie na zaistniałe potrzeby – pomoc przy organizacji boisk i sal na zawody, zaplecza, obsługę techniczną.
W razie zgłoszenia zapotrzebowania, koordynator jest do dyspozycji podczas „pozaośrodkowych” imprez. Niebawem będzie przygotowywał sportowy plan festynu w Radoczy, który później wraz z nauczycielem wychowania fizycznego poprowadzi oraz pomoże klubowi LKS Orzeł Radocza w przygotowaniu obchodów jubileuszu 70-lecia.
Do tej pory wszystkie organizacje potrzebujące jakiegokolwiek wsparcia, otrzymały je.

PLANY

Wszystkie opisane imprezy będą mieć swoja kontynuację. Jeszcze w tym roku w każdym z wyżej opisanych obszarów sportowych dojdzie kolejna edycja lub jak w przypadku tenisa stołowego – dwie.
Reagując na zapotrzebowania koordynator wprowadzi w tym roku zawody dla najmłodszych – Igrzyska Dzieci oraz Bieg Jesienny dla klas I-III. Namiastka takich zawodów będzie mieć miejsce podczas przygotowywanego przez Ośrodek Kultury Dnia Dziecka (2 czerwca).
W planach jest założenia kółka gry w scrabble oraz darta. Do tej pory na trzykrotnych spotkaniach przedstawiano młodszym i starszym zasady, łącząc je z praktyką.
W scrabble rozegrano już pierwsze nieoficjalne mistrzostwa gminy dla młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjum. Zgłosiło się do nich 12 osób.

LICZBA OSÓB AKTYWIZOWANYCH SPORTOWO

W ciągu dotychczasowych 17 miesięcy dzięki zorganizowanym imprezom aktywizowano ponad 400 RÓŻNYCH zawodniczek i zawodników w wieku 7 – 45 lat. Ogólnie w przygotowanych zawodach, wyjazdach, udział wzięło ponad 850 osób.