logo Urząd Gminy Tomice
Urząd Gminy Tomice
ul. Wadowicka 51
34-100 Tomice
+48 33 823 35 98
gmina@tomice.pl
Godziny pracy
poniedziałek: 7:00 - 16:00
wtorek - czwartek: 7:00 - 15:00
piątek: 7:00 - 14:00
Kasa urzędu:
poniedziałek - piątek: 7:30 – 13:00
wtorek, 23 kwietnia 2024
A+ A-
bip epuap facebook youtube
Tomice / Samorząd / Zasłużony dla gminy Tomice / Rok 2012 – Stanisław Zachura

Rok 2012 – Stanisław Zachura

stanislawzachuraPan Stanisław Zachura – urodzony w Stryszawie mieszkaniec Tomic od
najmłodszych lat próbował swoich sił w rzeźbiarstwie. Przez 30 lat pracując jako księgowy każdą wolną chwilę poświęcał swej największej pasji. Obecnie przebywa na emeryturze. Nie porzucił jednak rzeźbiarstwa. W dalszym ciągu sięga po dłuto rzeźbiąc najczęściej w lipie i brzozie.
W swoim dorobku artystycznym ma wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą, mimo iż nigdy nie należał do żadnego stowarzyszenia i związku skupiającego twórców ludowych. Otrzymał wiele odznaczeń i dyplomów, wśród nich Odznaczenie Ministra Kultury za działalność rzeźbiarską.
Tematy prac związane są z jego dzieciństwem i młodością. Fascynuje go folklor, życie na wsi. Ilustruje w drewnie sceny rodzajowe z życia górali beskidzkich, zwykłych ludzi, ginące zawody m.in. nosiwoda, kowal, muzykant. Wykonuje też wiele rzeźb o tematyce sakralnej, wizerunki Chrystusa (na krzyżu, frasobliwy), płaskorzeźby przedstawiające Madonny. Rzeźbi również ptaki i inne zwierzęta.

Do najsłynniejszych prac należy zaliczyć przede wszystkim konfesjonał w kościele w Świątnikach, płaskorzeźby Madonny AK-owskiej w kaplicy na Hali Malinowej w Sidzinie, Drzewo Życia dla Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia w Tarnowie, cykl płaskorzeźb w kościele w Głogoczowie koło Krakowa, rzeźby wykonane na ławkach w kościele OO. Karmelitów w Wadowicach, rzeźbę św. Rafała Kalinowskiego na tle wadowickiego klasztoru, która została wręczona Ojcu Św. Janowi Pawłowi II 16 czerwca 1999 r. na wadowickim rynku przez Burmistrz Wadowic Ewę Filipiak i Pana Mariana Sołtysiewicza oraz rzeźbę Tomasza Stańko, którą artyście wręczył w 2007 r. Prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult.