logo Urząd Gminy Tomice
Urząd Gminy Tomice
ul. Wadowicka 51
34-100 Tomice
+48 33 823 35 98
gmina@tomice.pl
Godziny pracy
poniedziałek: 7:00 - 16:00
wtorek - czwartek: 7:00 - 15:00
piątek: 7:00 - 14:00
Kasa urzędu:
poniedziałek - piątek: 7:30 – 13:00
wtorek, 23 kwietnia 2024
A+ A-
bip epuap facebook youtube
Tomice / Aktualności / Prasa / Debiut jak marzenie – Witanowiczanki z futbolówką

Debiut jak marzenie – Witanowiczanki z futbolówką

Debiut jak marzenie – Witanowiczanki z futbolówką

– Bo mój chłopiec piłkę kopie – śpiewała przed laty Maria Koterbska skarżąc się, że wybranek serca znacznie więcej czasu poświęca futbolówce, niż jej. Obecnie niejeden nastolatek z Witanowic może znaleźć się w identycznej sytuacji, bowiem dziewczęta znad Skawy postanowiły zostać… futbolistkami.

Za kilka tygodni na czwartoligowe piłkarskie boiska wybiegnie drużyna z Witanowic. Wbrew pozorom to nie żart, ani drukarski chochlik. Witanowice obok seniorskiego zespołu grającego w wadowickiej c-klasie będą reprezentowane na szczeblu wojewódzkim przez nastolatki. – Początkowo myśleliśmy o szkółce piłkarskiej dla dzieci i nastolatków przy tutejszym klubie LKS Skawa – informuje Zbigniew Kwaśny, radny tomickiej gminy. – Wraz z kolegą Rafałem Kwarciakiem ogłosiliśmy nabór do szkółki piłkarskiej. Ku naszemu zdumieniu na pierwszy trening przyszło ponad pięćdziesiąt osób, w tym sporo dziewcząt stanowczo domagających się możliwości grania w piłkę nożną. Nie mogliśmy ich zlekceważyć. Uznaliśmy, że trzeba pomóc, a niebawem, u progu wakacji zapadła decyzja, że tworzymy Stowarzyszenie „Blisko Skawy”. Naszym celem jest miedzy innymi popularyzacja sportu nie tylko wśród dzieci, ale także dorosłych. Zanim zdążyliśmy załatwić chociażby część formalności, trzy grupy rozpoczęły treningi. Najmłodsi są uczniami klas 1-3, nieco starsi z klas 4-6, przy czym w obu grupach dziewczęta trenują wspólnie z chłopcami. Natomiast zajęcia dla najstarszych dziewcząt – gimnazjalistek i uczennic szkół średnich – prowadzone są osobno. Ponieważ Małopolski Związek Piłki Nożnej nie organizuje rozgrywek juniorskich dziewcząt, nasze podopieczne od jesieni będą walczyć w IV lidze, która jest najniższą klasą rozgrywkowa kobiet, a mogą w nich uczestniczyć zawodniczki od trzynastego roku życia. Natomiast najmłodsi na razie będą grać tylko w turniejach, w tym także halowych.

Seniorski kobiecy zespół będzie nosił wdzięczną nazwę „Queens Witanowice (ang. Królowe). Zanim rozpoczęto pierwsze treningi, postarano się o zaplecze sportowe. Boisko bezpłatnie udostępnił klub LKS Skawa, na zajęcia wykorzystywane są także dwa mini boiska przy szkole w Witanowicach, a druhowie z OSP pozwolili kopać piłkę na łące obok remizy. Z podopiecznymi pracuje dwóch trenerów – Rafał Bielec i Bogdan Talaga. „Królowe” pierwszy oficjalny mecz rozegrały z zespołem Akademia Piłkarska Wisła Brzeźnica. Rywalki były młodsze, acz już obyte z futbolem. Ku radości licznych kibiców gospodynie pokonały rywalki 5:2, a historycznego pierwszego gola dla nowego klubu zdobyła Karolina Michalska.

Niebawem Witanowice obok Andrychowa, Kleczy i Stanisławia Dolnego będą szczycić się czwartoligowymi piłkarskimi drużynami w powiecie wadowickim. Nie wiadomo jeszcze, na którym obiekcie rozgrywane będą mecze, bowiem boisko witanowickiej Skawy nie ma odpowiedniego zaplecza na czwartą ligę. Niezależnie od miejsca rozgrywania spotkań, klubowy skarbnik już dziś może przygotowywać sporą porcję biletów na sportowe widowisko. A niejednemu nastolatkowi z tomickiej gminy niebawem zapewne pozostanie nucić za Marią Koterbską (zmieniając nieco słowa słynnej piosenki):

Ona mówi, że to zdrowo,
że zaprawę trzeba mieć sportową,
jeśli zimno, mogę włożyć jej płaszcz,
lecz ona musi przecież grać…

Źródło:
Bogdan Szpila (szpil) – „Debiut jak marzenie”
Małopolska Kronika Beskidzka z 21 lipca 2016 r.
foto: Bogdan Szpila