Urząd Gminy Tomice
ul. Wadowicka 51
34-100 Tomice
Godziny otwarcia:
poniedziałek: 7:00 - 16:00
wtorek-czwartek: 7:00 - 15:00
piątek: 7:00 - 14.00
Dane kontaktowe:
+48 33 823 35 98
gmina@tomice.pl
Tomice / Aktualności / Ogłoszenia / Ptasia grypa znów atakuje

Ptasia grypa znów atakuje

Opublikowano w dniu: w kategorii: Ogłoszenia  

Na wniosek Małopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z dnia 18 stycznia br., Wojewoda Małopolski rozporządzeniem z dnia 20 stycznia 2023 r. w wyznaczył obszar powiatów WADOWICKIEGO i OŚWIĘCIMSKIEGO za zagrożony wystąpieniem choroby zakaźnej zwierząt – wysokiej zjadliwej grypy ptaków (HPAI).

Na obszarze obu powiatów, w tym naszej gminy wprowadzone zostały następujące nakazy i zakazy:

1) zakazuje się utrzymywania drobiu na wolnym powietrzu, chyba że drób jest chroniony przed kontaktem z dzikim ptactwem za pomocą sieci, dachów, poziomych tkanin lub innych odpowiednich środków zapobiegających temu kontaktowi;
2) nakazuje się poić i karmić drób w zamkniętym pomieszczeniu, które uniemożliwia dostęp dzikiego ptactwa,
3) nakazuje się wyłożyć maty dezynfekcyjne nasączone środkiem dezynfekcyjnym przed wejściami do budynków, w których trzymany jest drób.

Środki te należy stosować do czasu uchylenia rozporządzenia.

Nakazy i zakazy obowiązują wszystkim mieszkańców utrzymujących dróg na obszarze obu powiatów.

Rozporządzenie w sprawie zwalczania oraz zapobiegania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) została wydane mając na uwadze wzrost ryzyka bezpośredniego i pośredniego wprowadzenia wirusa do gospodarstw, w których utrzymuje się drób, w związku ze stwierdzeniem na terenie powiatu oświęcimskiego w dniu 18 stycznia br. ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u ptaków dzikich – łabędzi niemych.