logo Urząd Gminy Tomice
Urząd Gminy Tomice
ul. Wadowicka 51
34-100 Tomice
+48 33 823 35 98
gmina@tomice.pl
Godziny pracy
poniedziałek: 7:00 - 16:00
wtorek - czwartek: 7:00 - 15:00
piątek: 7:00 - 14:00
Kasa urzędu:
poniedziałek - piątek: 7:30 – 13:00
poniedziałek, 17 czerwca 2024
A+ A-
bip epuap facebook youtube
Tomice / Aktualności / Ogłoszenia / Dzień Czystego Powietrza w Małopolsce

Dzień Czystego Powietrza w Małopolsce

Dzień Czystego Powietrza w Małopolsce

We środę (14.11) przypada Dzień Czystego Powietrza (14 edycja). Z tej okazji dzieci z całej Małopolski napiszą list do sąsiada, w którym, za pomocą siły argumentacji przekonają go, by zmienił źródło ogrzewania na ekologiczne.

Zachęcamy szkoły, rodziców oraz wszystkie osoby organizujące zajęcia dla dzieci do aktywnego włączenia się w akcję!

Link do wydarzenia: https://powietrze.malopolska.pl/aktualnosci/wydarzenia/dzien-czystego-powietrza-w-malopolsce/

Akcja prowadzona jest w ramach realizacji projektu LIFE pn.: “Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”.

Trujemy sami siebie!

Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Małopolsce są piece i kotły na węgiel i drewno. Popularnie nazywane są kopciuchami, ponieważ wypuszczają do powietrza duże ilości dymu i zanieczyszczeń. Często spalany jest w nich węgiel niskiej jakości, np. miał i muł węglowy, a nawet śmieci, co jeszcze bardziej zwiększa toksyczność powietrza, którym wszyscy oddychamy.

Rak płuca, zawał serca, udar mózgu to tylko niektóre z fatalnych skutków oddychania smogiem. Z powodu silnie zanieczyszczonego powietrza w Małopolsce co roku umiera kilka tysięcy osób. O wiele więcej zmaga się z przewlekłymi i uciążliwymi chorobami.

Nie truj – wymień piec!

Zamień swojego „kopciucha” na ogrzewanie gazowe lub pompę ciepła – te rozwiązania są najbardziej przyjazne powietrzu. Jeśli jest to niemożliwe, wybierz nowoczesny kocioł na drewno, pelet lub węgiel. Stare piece emitują 10 razy więcej pyłu niż te najwyższej klasy. Nie tylko węgiel szkodzi powietrzu. Również spalanie drewna szczególnie mokrego w starych kotłach czy kominkach to emisja bardzo dużych ilości pyłu i benzo[a]pirenu.

 

W tym dniu (14 listopada tj. środa) również Gmina Tomice włączy się w obchody dnia Czystego Powietrza za pośrednictwem Ekodoradcy, który prowadził będzie dyżur dla mieszkańców w wydłużonych godzinach pracy tj. do 17:00 w budynku UG (pok. nr 2).

Mieszkańcy będą mogli zaczerpnąć informacji na temat uchwały antysmogowej i zakazów z niej wynikających, korzyści płynących z inwestycji jaką jest termomodernizacja oraz zastosowanie odnawialnych źródeł energii, możliwości uzyskania dotacji m.in. do wymiany starych źródeł ogrzewania.