Urząd Gminy Tomice
ul. Wadowicka 51
34-100 Tomice
Godziny otwarcia:
poniedziałek: 7:00 - 16:00
wtorek-czwartek: 7:00 - 15:00
piątek: 7:00 - 14.00
Dane kontaktowe:
+48 33 823 35 98
gmina@tomice.pl
Tomice / Aktualności / Kultura / „Witanowice na starej fotografii” – przeszłość okiem aparatu

„Witanowice na starej fotografii” – przeszłość okiem aparatu

Opublikowano w dniu: w kategorii: Kultura   Wydarzenia  

W dniu jutrzejszym (06.12), podczas uroczystej sesji z okazji 700 lecia wsi i parafii Witanowice, zostanie zaprezentowany album „Witanowice na starej fotografii”, którego opracowania podjął się Ryszard Góralczyk. Ta wyjątkowa publikacja wydana została dzięki współpracy Urzędu Gminy Tomice i Wydawnictwa „Prasa Beskidzka” w Bielsku-Białej.

Album „Witanowice na starej fotografii” jest rodzajem nostalgicznej, sentymentalnej podróży w czasie – w historię wsi Witanowice, jej parafii, instytucji i organizacji, ale i osobistą wędrówką każdego mieszkańca – do lat dzieciństwa, młodości, wieku średniego… Jest kroniką fotograficzną dokumentującą kulturę materialną wsi, prezentującą miejsca, ludzi, zdarzenia. Jest zbiorem archiwalnych dokumentów i zdjęć, na których odnajduje się obrazy przedstawiające znajome, ale jednak odmienne oblicze wsi; ujrzeć można często miejsca, po których pozostały już tylko wspomnienia. Czytelnicy wędrują po miejscach, w których, spoglądający ze starych fotografii dawni mieszkańcy, się urodzili, żyli i pracowali, a także są świadkami rodzinnych, religijnych, społecznych i historycznych wydarzeń.

Album został wydany z okazji 700-lecia wsi i parafii Witanowice. Zamieszczone w nim zdjęcia i dokumenty pochodzą głównie ze zbiorów prywatnych, obecnych i byłych mieszkańców Witanowic, którzy z życzliwością udostępnili rodzinne fotografie i materiały archiwalne, by w pamięci potomnych zachować obraz mijającego czasu. Uczynili to nie tylko z szacunku dla przeszłości, ale również w trosce o przyszłość swojej małej Ojczyzny.

Publikacja, poza oczywistą wyprawą sentymentalną, ma również wymiar edukacyjny. W części tekstowej albumu wykorzystano informacje i cytaty ze źródeł historycznych, opisujące upamiętniane zdjęciami osoby, miejsca bądź wydarzenia, ilustrujące rzeczywiste obrazy z dziejów wsi. Przytoczone fragmenty artykułów i niepublikowanych tekstów oddają atmosferę dawnych Witanowic.

Myślą przewodnią albumu „Witanowice na starej fotografii” były słowa zaczerpnięte z opracowania „Czternastowieczna parafia witanowska, jej stara świątynia i plebania”, nieżyjącej nauczycielki z Lgoty i Witanowic, Matyldy Boroń: „Coraz mniej jest nas, tych co jeszcze pamiętają. Pójdzie w niepamięć, odejdzie z nami. Może to moje skromne bajanie, a nie pisarskie dzieło, nasunie wyobraźni obraz, jak to kiedyś było. Schylmy głowy przed tą cudowną dawnością: modrzewiowym kościółkiem i wszystkim dookoła.” – wyjaśnił Ryszard Góralczyk, który blisko rok poświęcił na opracowanie 200-stronnicowego albumu.

Warto nadmienić, że w ramach Jubileuszu 700-lecia wsi i parafii Witanowice została wydana także druga publikacja – „Parafia Witanowice z sercem i duszą”. Jej autorkami są Renata Skorczyńska i Edyta Bliźnik. Książka zawiera 47 wywiadów z najstarszymi mieszkańcami Witanowic, którzy w wyjątkowy i jedyny sposób opisują życie codzienne Witanowic oraz wydarzenia, który były ich udziałem w ubiegłym wieku.