Urząd Gminy Tomice
ul. Wadowicka 51
34-100 Tomice
Godziny otwarcia:
poniedziałek: 7:00 - 16:00
wtorek-czwartek: 7:00 - 15:00
piątek: 7:00 - 14.00
Dane kontaktowe:
+48 33 823 35 98
gmina@tomice.pl
Tomice / Aktualności / Kultura / Urozmaicone ferie z Ośrodkiem Kultury

Urozmaicone ferie z Ośrodkiem Kultury

Opublikowano w dniu: w kategorii: Kultura   Wydarzenia  

Od 30 stycznia do 10 lutego trwały ferie zimowe. Na ten okres Ośrodek Kultury Gminy Tomice przygotował mnóstwo atrakcji dla młodszych i starszych mieszkańców naszej Gminy. W czasie trwania ferii w wycieczkach wzięło udział prawie 200 osób, a na zajęciach w OKGT każdego dnia pojawiało się 25-30 osób.

Sprawozdanie z zimowych ferii organizowanych przez Ośrodek Kultury Gminy Tomice

Pierwszy tydzień zajęć obfitował w wiele wydarzeń. Weszliśmy w okres ferii tanecznie, bo w poniedziałek (30 stycznia) od godziny 9.00 instruktor Karolina Gajewska wprowadzała najmłodszych w świat zumby podczas zajęć Zumba Kids. Po aktywności fizycznej przyszedł czas na zaprezentowanie plastycznych umiejętności. Dzieci wzięła pod swoją opiekę artystka Mira Sabatowicz. Uczestnicy warsztatów malarskich na ogromnych kartonach „zbudowali kolorami” Ciasteczkowe Miasto. Następnie dzieci przeszły do pomieszczenia gastronomicznego tomickiego gimnazjum, gdzie piekły pizzę. Po konsumpcji nadszedł czas na zajęcia sportowe. Chętni mogli pograć w darta, piłkarzyki oraz pobawić się chustą animacyjną.

Wtorek (31.01) znów rozpoczął się od tańców. Tym razem instruktorka uczyła dzieci hip – hopu. Następnie młodzież udała się do gimnazjum, gdzie została podzielona na dwie grupy. Pierwsza na warsztatach kulinarnych piekła róże karnawałowe, druga na warsztatach manualnych przygotowywała korale i mozaiki. Po skończeniu swojej pracy, grupy zamienił się zadaniami. Na zajęciach sportowych przeprowadzonych w sali OKGT dzieci rywalizowały drużynowo w różnego rodzaju wyścigach.

Środę (01.02) zaczęliśmy z pędzlami w ręku, jako że pierwszym blokiem programu były warsztaty plastyczne. Dzieci otrzymały plecaki, wzory obrazków, które chciały na nich umieścić i przystąpiły do działania. Prace wyszły nader efektownie. Królowały Minionki, ale kilkoro dzieci nie decydowało się na szablony i wdrażało swoje własne, bardzo ciekawe, pomysły. Następnym punktem programu były zajęcia na Uniwersytecie Małego Żaka. Prowadzili je „profesorowie” – Olga Knapik i Jarosław Knapik. Pozwolili wejść słuchaczom w świat kolorowych eksperymentów. Drugi blok prowadzony przez dwoje instruktorów poświęcony był budowie i programowaniu w oparciu o klocki Lego. W kolejnej, ostatniej tego dnia odsłonie przedstawione zostały tajniki awiacji. Młodzi naukowcy poznali działanie spadochronu, helikoptera i innych statków powietrznych. Dzień zakończyliśmy z grami planszowymi.

W czwartek (02.02) wybraliśmy się na pierwszą wycieczkę. Celem podróży były dwa młyny w Rudzach – wodny i elektryczny. Po ich zwiedzeniu i wysłuchaniu właścicieli opowiadających o funkcjonowaniu młynów, technologii przemiału zbóż i produkcji mąki, ruszyliśmy do Edukacyjnego Gospodarstwa Agroturystycznego „Dworek Młynarza”, gdzie zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci przez gospodarzy. Nie zabrakło zabaw ruchowych, tańców, gier. Podczas przygotowanych dla nas warsztatów kulinarnych uczestnicy wycieczki mogli samodzielnie przygotować pizzę i oczywiście później, po upieczeniu, ją zjeść.

Zajęcia sportowe w gimnazjum (piątek, 03.02) były dla uczestników nie lada atrakcją. Wielu z nich jeszcze nigdy nie miało do swojej dyspozycji tak dużej hali. Radości było co niemiara. Oprócz różnorodnie skonfigurowanych wyścigów drużynowych, dzieci zagrały dwa mecze piłkarskie, a także rzucały piłką do kosza. Gdy ochłonęły, wróciliśmy do Ośrodka. Na stołach czekały drewniane deseczki, mające służyć jako zakładki do książek. Oczywiście trzeba było je odpowiednio przygotować. Odbywało się to dzięki technice decoupage. Ostatnie dwie godziny zajęć tego dnia poświęcone były szeroko pojętym zagadnieniom pszczelarstwa. Prelekcją prowadził Wojciech Spisak. Poruszył wiele ciekawych zagadnień. Na koniec dzieci odlewały figury z wosku w specjalnych formach.

W niedzielę zorganizowaliśmy dwa różnorodne wyjazdy. 18-osobowa grupa postanowiła spędzić czas „na sportowo” i wybrała się na ekstraklasowy mecz hokejowy do Oświęcimia. Z kolei ponad sześćdziesiąt osób udało się do Kalwarii Zebrzydowskiej, aby obejrzeć szopkę i jasełka w inscenizacji braci kleryków z seminarium bernardyńskiego.

We wtorek wybraliśmy się na kolejną wycieczkę. Tym razem do Beskidzkiego Centrum Nauki „Naukotechnika” w Świnnej koło Żywca. Zwiedziliśmy interaktywną wystawę dla dzieci, które uczestniczyły w pokazach naukowych z ciekłym azotem oraz innych doświadczeniach i zabawach przybliżających naukowe postrzeganie świata. Ostatnim akordem bardzo ciekawego wyjazdu była wizyta w MC Donald`s.

Środa (08.02) była ostatnim dniem ferii z OKGT. Po raz kolejny gościliśmy instruktorów  z Uniwersytetu Małego Żaka. Zapoznali zgromadzonych z nowymi eksperymentami, następnie uczyli programować i budować kolejne konstrukcje przy użyciu klocków LEGO, a na koniec zapoznali dzieci ze sztuką origami. Później warsztaty ceramiczne prowadziła pani Mira Sabatowicz. Tym razem zadaniem dzieci było stworzenie na wcześniej przygotowanym szablonie chatki z gliny.