Urząd Gminy Tomice
ul. Wadowicka 51
34-100 Tomice
Godziny otwarcia:
poniedziałek: 7:00 - 16:00
wtorek-czwartek: 7:00 - 15:00
piątek: 7:00 - 14.00
Dane kontaktowe:
+48 33 823 35 98
gmina@tomice.pl
Tomice / Aktualności / Kultura / Tradycja Stołu Wielkanocnego w Witanowicach

Tradycja Stołu Wielkanocnego w Witanowicach

Opublikowano w dniu: w kategorii: Kultura   Wydarzenia  

W sobotnie popołudnie (08.04) w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Witanowicach odbyło się przedświąteczne spotkanie „Tradycja Stołu Wielkanocnego” przygotowane przez Ośrodek Kultury Gminy Tomice wspólnie w Kołami Gospodyń Wiejskich. Uroczystość ta miała w tym roku wyjątkowy charakter, gdyż została wpleciona w kalendarz obchodów 700-lecia Wsi i Parafii Witanowice.

Tegoroczny pokaz zgromadził mnóstwo gości, których sala remizy OSP nie mogła pomieścić. Powitała ich prowadząca imprezę Aneta Homel z OKGT. Wśród zaproszonych znaleźli się m.in. Poseł na Sejm RP Marek Polak, Wójt Gminy Tomice Witold Grabowski, Wójt Gminy Brzeźnica Bogusław Antos, Radny Powiatu Wadowickiego Józef Łasak, Przewodniczący Rady Gminy Tomice Zygmunt Szymczak z radnymi i sołtysami, proboszcz parafii w Witanowicach ks. kanonik Józef Wróbel, Sekretarz Gminy Tomice Ryszard Góralczyk, Sołtys wsi Babica Bogusław Habrzyk, Sołtys Wsi Wyźrał Lucyna Przystał oraz Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Tomicach dh Stanisław Zając.

W specyfikę wyjątkowych świąt Wielkiej Nocy wprowadził zebranych ks. kanonik Józef Wróbel, który także odniósł się do tegorocznego wyjątkowego wydarzenia w dziejach gminy, jakim są obchody 700-lecia Wsi i Parafii Witanowice.

Po poświęceniu wielkanocnych potraw i przemówieniach zaproszonych gości, którzy z okazji zbliżających się świąt składali zebranym życzenia, zebrani mogli w części artystycznej zobaczyć występ przygotowany przez Zespół Śpiewaczy Wesołe Gosposie zatytułowany „Witanowice przy krzyżu – Wspólne rozważania” oraz zespół pieśni i tańca „Tomiczanie”, który zaprezentował świąteczny program artystyczny.

Wielkanocne spotkanie zakończono degustacją ponad 100 potraw regionalnych, przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Tomice oraz z Babicy i Wyźrału, a także przez uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Radoczy.

Prezentacji potraw regionalnych na wielkanocnych stołach towarzyszyła wystawa laureatów konkursów „Wielkanoc w Gminie Tomice”, kiermasz ozdób wielkanocnych oraz rodzinny konkurs na koszyczek wielkanocny ze święconką.