Urząd Gminy Tomice
ul. Wadowicka 51
34-100 Tomice
Godziny otwarcia:
poniedziałek: 7:00 - 16:00
wtorek-czwartek: 7:00 - 15:00
piątek: 7:00 - 14.00
Dane kontaktowe:
+48 33 823 35 98
gmina@tomice.pl
Tomice / Aktualności / Edukacja / W Woźnikach powstaje ogród doświadczeń i ścieżka sensoryczna

W Woźnikach powstaje ogród doświadczeń i ścieżka sensoryczna

Opublikowano w dniu: w kategorii: Edukacja   Wydarzenia  

Już niedługo dzieci ze Szkoły Podstawowej w Woźnikach lekcje przyrody odbywać będą w wyjątkowej scenerii ogrodu. Nie będzie to jednak zwykły ogród, a ogród doświadczeń ze ścieżką sensoryczną. Dzięki niemu dzieci będą mogły przeprowadzać wyjątkowe eksperymenty wśród zieleni pachnących roślin. Ogród powstaje z inicjatywy pracowników firmy ze Spytkowic, produkującej pasze dla zwierząt. W jego budowie pomagają im rodzice oraz nauczyciele.

Na realizację ogrodu firma De Heus przeznaczyła 50 tys. zł netto. To efekt programu prospołecznego „Działamy i wspieramy”, jaki funkcjonuje w firmie. Umożliwia on pracownikom zgłaszanie inicjatyw dla dzieci i ich realizację w całej Polsce. Budowa ogrodu doświadczeń w Woźnikach to jeden z realizowanych projektów.

Ważnym elementem ogrodu jest ścieżka sensoryczna, która nie tylko zapewni dzieciom zabawę, ale i zadba o prawidłowy rozwój motoryki oraz równowagi i koordynacji ruchowej. Pobudzi także wrażenia
i wyobraźnie dotykową. Obok ścieżki posadzono smakowite i pachnące roślinki, tak by dodatkowo wpłynąć na zmysły dzieci.

„Ogród doświadczeń pozwala na poznawanie zmysłami otaczającego świata. Przechodząc całą ścieżkę, dzieci zaznajomią się z różnymi strukturami materiałów ekologicznych – szyszkami, korą, kamieniami. Najmłodsi poznają również właściwości wody, będą obserwować pogodę, rozpoznawać rośliny i zwierzęta. Na zielonych lekcjach przyrody będą przeprowadzać różne eksperymenty i obserwacje.” – mówi Ewelina Wardęga, pracownik De Heus.

W ogrodzie, poza ścieżką znajdą się m.in. dendrofon, stacja meteorologiczna, zegar słoneczny, koło fortuny, wieża liczb, światowidy z ciekawostkami, koło fortuny, stoliki do doświadczeń oraz oczywiście wiata ze stołami z grami przyrodniczymi (wyposażona w sprzęt laboratoryjny).

Warte podkreślenia jest duże zaangażowanie i współpraca rodziców, nauczycieli i pracowników firmy De Heus. Wspólna praca pomoże rozbudzić zainteresowania dzieci, rozwijać ich świadomość ekologiczną oraz umożliwi im doświadczanie zjawisk fizycznych i przyrodniczych.

„Mimo pochmurnej pogody udało nam się spotkać z rodzicami, nauczycielami i dziećmi, i przeprowadzić kolejne prace. Cieszymy się, że przyszło tak dużo osób i każdy pomaga, oraz co raduje jeszcze bardziej – dodaje nowe pomysły! Zaangażowanie jest bardzo duże, za co serdecznie dziękujemy. Mam nadzieję, że ta ścieżka i ogród doświadczeń będzie taką nagrodą dla dzieci, że spodoba im się i będą tu miło spędzać czas” – mówi Ewelina Piszczek, pracownik De Heus.

Udział społeczności lokalnej jest bardzo duży. Każdy ma swoje zadanie. Jedni sadzą roślinki, inni tworzą
i mocują karmniki, budują schody, kształtują ścieżkę czy malują.

W projekt ogrodu zaangażowała się również firma Agropunkt z Zatora – dystrybutor produktów De Heus, który dostarczył najlepszą dla roślin w ogrodzie ziemię oraz trawę.

– Dzięki współpracy z firmą De Heus możemy mieć coś co było już naszym kilkuletnim marzeniem – ścieżkę sensoryczną i ogród doświadczeń – miejsce, które mocno przyczyni się do rozwoju dzieci. Poprzez zabawę pozwoli ona dzieciom na wzbogacenie swojej wiedzy o otaczającym świecie – opowiadał Grzegorz Giermek, przyrodnik, projektant ogrodu i artysta, którego wystawę prac będzie można podziwiać podczas otwarcia ogrodu.

Oficjalne otwarcie ogrodu doświadczeń odbędzie się już 3 czerwca 2017 r. o godz. 14.00. Pojawi się na nim Jasiek Mela – Prezes Fundacji „Poza Horyzonty”. Jego Fundacja wspomaga osoby po amputacji, w tym dzieci poszkodowane w wypadkach rolniczych. Towarzyszy ona także w procesie przechodzenia przez trudności, wspierając, motywując oraz zapewniając wsparcie psychologiczne i rehabilitacyjne, m.in. ćwicząc z dziećmi także w takich miejscach jak ogrody doświadczeń.

W dniu otwarcia na najmłodszych (nie tylko ze szkoły podstawowej w Woźnikach – ogród jest otwarty dla wszystkich dzieci) czekać będzie wiele atrakcji: gry i zabawy, warsztaty przyrodnicze, eksperymenty naukowe, a także pokazy Ochotniczej Straży Pożarnej w Woźnikach i smakołyki, przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Woźnik.

Już dziś serdecznie zapraszamy – dzieci i rodziców. Moc niespodzianek gwarantowana!!

Źródło: De Heus Sp. z o.o.