Urząd Gminy Tomice
ul. Wadowicka 51
34-100 Tomice
Godziny otwarcia:
poniedziałek: 7:00 - 16:00
wtorek-czwartek: 7:00 - 15:00
piątek: 7:00 - 14.00
Dane kontaktowe:
+48 33 823 35 98
gmina@tomice.pl
Tomice / Aktualności / Edukacja / Uczniowie z Woźnik odwiedzili rówieśników w Kecskemet

Uczniowie z Woźnik odwiedzili rówieśników w Kecskemet

Opublikowano w dniu: w kategorii: Edukacja  

W dniach 12-15 kwietnia, w ramach projektu „Przyjaźń w trzech językach” Wójt Gminy Tomice Witold Grabowski, dyrektor Szkoły Podstawowej w Woźnikach Lidia Wilk, uczniowie klasy piątej oraz nauczyciele tej placówki: Anna Zalewska Sordyl, Lidia Płecka, Helena Knapczyk oraz Grzegorz Giermek pojechali z rewizytą do Kecskemet. Na miejscu zostali powitani przez dyrektora szkoły Zsolta Papp, nauczycieli, dzieci oraz ich rodziców. Po zapoznaniu się z rodzinami uczniowie zostali zabrani do domów, w których nocowali w czasie całego pobytu.

Relacja z wizyty:

Piątek, czyli drugi dzień pobytu pełen był niezwykłych wrażeń. Rozpoczął się od oficjalnego powitania na boisku szkolnym w obecności wszystkich uczniów oraz nauczycieli ze szkoły węgierskiej. Na powitanie uczniowie ze szkoły węgierskiej zaśpiewali w języku polskim pieśń „Czarna Madonna”, natomiast uczniowie naszej szkoły piosenkę w języku węgierskim  „Egyszer egy kiralyfi”. Odśpiewano także hymn węgierski i polski oraz wciągnięto na maszt flagi obu krajów. Następnie uczniowie zostali podzieleni na węgiersko – polskie grupy, w których pracowali wspólnie nad przydzielonymi zadaniami, podczas których zdobywali liście i tworzyli pnie połączonych drzew symbolizujących zaprzyjaźnione kraje i szkoły. Po wykonaniu wszystkich zadań liście zostały przypięte przez dzieci i nauczycieli do gałęzi drzew. Drzewa przyjaźni musiały jeszcze zostać podlane, aby mogły wypuścić złoty liść symbolizujący współpracę obu szkół.  W tym celu wspólnie wybudowano „rurociąg” doprowadzający wodę, którą imitowały plastikowe piłki. Kolejnym punktem programu była wizyta w teatrze Józefa Katona w Kecskemet, gdzie uczniowie mogli poczuć się jak prawdziwi aktorzy, przebywając na scenie. Mogli również wczuć się w rolę suflera lub widza, oglądając kolejne miejsca w budynku teatru. Niezwykle zaczarowanym miejscem okazało się muzeum instrumentów, w którym odbyła się niekonwencjonalna lekcja muzyki. Osoba prowadząca tę lekcję prezentowała grę na instrumentach z różnych części świata. W czasie lekcji dzieci wraz z prowadzącym stworzyły dobrze współbrzmiącą orkiestrę oraz spróbowały swoich sił grając na różnych instrumentach. Cała lekcja prowadzona była w języku angielskim. Wieczorem po powrocie do szkoły wszyscy wzięli udział w warsztatach tanecznych, w czasie których uczyli się, między innymi, tańca węgierskiego „Czardasz”. Całość przepełniona była humorem, bo taniec to przede wszystkim świetna zabawa.

W sobotę uczniowie zwiedzili stolicę Węgier – Budapeszt. W tym przepięknym mieście zobaczyli Basztę Rybacką, Górę i Statuę Gellerta oraz Wzgórze Zamkowe. Zwiedzili budynek Parlamentu oraz wykonywali doświadczenia naukowe w Centrum Nauki. W drodze powrotnej dzieci nawiązały niezwykłą więź, porozumiewając się w języku angielskim, węgierskim i polskim. Śmiechy i radosny gwar towarzyszyły im do końca podróży.

Ostatni dzień pobytu rozpoczął się Mszą Świętą, w czasie której dzieci z obu szkół wspólnie zaśpiewały pieśń „Czarna Madonna” po polsku oraz piosenkę „Egyszer egy kiralyfi” w języku węgierskim. Ksiądz proboszcz podziękował za nawiązane przyjaźnie i dobrze zapowiadającą się współpracę obu szkół, a pani dyrektor Lidia Wilk – za wspaniałe przyjęcie Polaków w Kecskemet.

Pożegnanie było smutne, ponieważ po czterech wspaniałych dniach spędzonych w niezwykłej atmosferze trzeba było się rozstać. W sercach pozostały piękne wspomnienia i nadzieja na ponowne spotkanie.

GALERIA ZDJĘĆ: https://spwozniki.edupage.org

Źródło: SP Woźniki