Urząd Gminy Tomice
ul. Wadowicka 51
34-100 Tomice
Godziny otwarcia:
poniedziałek: 7:00 - 16:00
wtorek-czwartek: 7:00 - 15:00
piątek: 7:00 - 14.00
Dane kontaktowe:
+48 33 823 35 98
gmina@tomice.pl
Tomice / Aktualności / Edukacja / Sprawozdanie z tegorocznej „Zielonej Szkoły” uczniów z SP Witanowice

Sprawozdanie z tegorocznej „Zielonej Szkoły” uczniów z SP Witanowice

Opublikowano w dniu: w kategorii: Edukacja   Wydarzenia  

W czwartek (09.06) 13 uczniów Szkoły Podstawowej wraz z opiekunami wyjechało na „Zieloną Szkołę” nad Morze Bałtyckie do Darłowa w województwie zachodniopomorskim. Celem wyjazdu było upowszechnianie aktywnego wypoczynku, profilaktyki zdrowotnej, doskonalenia umiejętności życia w grupie, kształcenia postaw proekologicznych oraz poznawanie krajobrazu nadmorskiego. Podczas wyjazdu realizowany był program dydaktyczno-wychowawczy zatwierdzony przez dyrektora szkoły.

Podczas wycieczek: pieszych, autokarowych oraz wodnych uczniowie poznawali naturalne środowisko, dziedzictwo kulturowe wybrzeża. Zwiedzili m.in. Zamek Książąt Pomorskich, zabytkowe kościoły na terenie Darłowa i okolic. Poznali historię wsi słowińskiej zwiedzając skansen w Klukach, Latarnie morski, które obserwowali na szlaku zwiedzania, dały uczniom wyobrażenie o nawigacji dla będących na morzy statków. Przebywając w Słowińskim Parku Narodowym, doświadczyli jak ważnym elementem życia jest ochrona środowiska naturalnego, jak ważne jest pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł np. z wiatrowni oraz paneli słonecznych, które także były obiektem zwiedzania.  Uczniowie nauczyli się współpracować ze sobą, podejmować różne wspólne działania: budowanie latawca, sprzątanie plaży, wzajemna pomoc i asekuracja przy ćwiczeniach na siłowni na świeżym powietrzu, pływalni. Wspierali się podczas zajęć dydaktycznych jak i sportowych, gdy rywalizowali z rówieśnikami z innych szkól przebywających również na „Zielonej Szkole”. Spacery brzegiem morza w różnych porach dnia były źródłem nie tylko profilaktyki zdrowotnej, ale również źródłem niezapomnianych wrażeń estetycznych. Bogactwo wszelkich pozytywnych wrażeń na „Zielonej Szkole”  pozostanie na długo w pamięci uczniów Szkoły Podstawowej w Witanowicach.

Gmina Tomice pozyskała dofinansowanie w wysokości 2.567,00 zł (25% kosztów kwalifikowanych) z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie na realizację zadania pn. „Zielona szkoła dla uczniów szkoły podstawowej w Witanowicach”. Koszt zielonej szkoły dla uczniów wyniósł 10.270,00 zł.

wfosigw_logo