Urząd Gminy Tomice
ul. Wadowicka 51
34-100 Tomice
Godziny otwarcia:
poniedziałek: 7:00 - 16:00
wtorek-czwartek: 7:00 - 15:00
piątek: 7:00 - 14.00
Dane kontaktowe:
+48 33 823 35 98
gmina@tomice.pl
Tomice / Aktualności / Edukacja / Przedszkolaki z Woźnik na ogólnopolskim podium

Przedszkolaki z Woźnik na ogólnopolskim podium

Opublikowano w dniu: w kategorii: Edukacja   Wydarzenia  

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki był organizatorem XVII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „TRADYCJE WIELKANOCNE”. Ideą konkursu, oprócz doskonalenia umiejętności i warsztatu plastycznego dzieci i młodzieży, popularyzacji wiedzy o zwyczajach i obrzędach związanych ze Świętami Wielkiej Nocy, jest przede wszystkim ocalenie od zapomnienia polskich tradycji Wielkanocnych.

Na tegoroczną edycję nadesłano 2241 prac ze 176 placówek oświatowych, kulturalnych, wychowawczych z całego kraju i 2 zgłoszenia indywidualne. Uczestników przygotowywało 358 nauczycieli i instruktorów.

Dzieci i młodzież wykazały się znajomością tradycji wielkanocnych a także wielu różnorodnych technik plastycznych. Wysoki poziom prac odzwierciedlił się w ilości laureatów. Komisja Konkursowa przyznała 123 nagrody. Na wystawę pokonkursową zakwalifikowano 321 prac.

Tematem najczęściej pojawiającym się w pracach dzieci i młodzieży są wspólne chwile w czasie Świąt Wielkiej Nocy: wspólne gotowanie, motywy kościelne, niedziela palmowa, święcenie pokarmów, uroczyste śniadanie czy lany poniedziałek. Możemy zobaczyć zapomniane zwyczaje, takie jak chodzenie z gaikiem, wieszanie Judasza czy półpoście. Na konkurs oprócz prac rysunkowych, malarskich i graficznych nadesłano prace przestrzenne: palmy, rzeźby, stroiki, koszyczki i wiele innych form plastycznych.

Prace nadesłane na konkurs a niezakwalifikowane do wystawy zostały przekazane stowarzyszeniu na kiermasz charytatywny. Zebrana kwota zostanie przekazana ciężko choremu dziecku na leczenie.

 Komisja Konkursowa w składzie: Janina Owczarek – plastyk, arteterapeuta – przewodnicząca jury, Anna Górczyńska – przewodnik Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, autor programów edukacji regionalnej, Olga Grodecka – nauczyciel plastyki, nagrodziła ze Szkoły Podstawowej w Woźnikach następujące osoby:

 kategoria 3-6 lat
I nagroda Wojciech Łata, lat 4
II nagroda Nadia Łopatecka, lat 4

 Autorzy prac zakwalifikowanych na wystawę pokonkursową:
kategoria 3-6 lat
Nikodem Stawowy lat 5, Bartłomiej Rudek lat 5, Gabriela Dubel lat 5

Do konkursu laureatów przygotowała pani Agnieszka Sienkiewicz.