Urząd Gminy Tomice
ul. Wadowicka 51
34-100 Tomice
Godziny otwarcia:
poniedziałek: 7:00 - 16:00
wtorek-czwartek: 7:00 - 15:00
piątek: 7:00 - 14.00
Dane kontaktowe:
+48 33 823 35 98
gmina@tomice.pl
Tomice / Aktualności / Edukacja / Dzień Edukacji Narodowej w ZSCKU w Radoczy

Dzień Edukacji Narodowej w ZSCKU w Radoczy

Opublikowano w dniu: w kategorii: Edukacja  

Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowe święto, święto wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty. W szkole Jana Pawła II – Wielkiego Nauczyciela Młodych ten dzień obchodzony był szczególnie, gdyż dyrekcja, nauczyciele, pracownicy oświaty i rodzice towarzyszyli pierwszoklasistom w „przekraczaniu progu”. Uczniowie w symboliczny sposób zostali włączeni do grona społeczności szkolnej tego Wielkiego Polaka, który mówił: Do Was młodych należy przyszłość, do Was należy odpowiedzialność za to, co kiedyś stanie się teraźniejszością wraz z Wami, a obecnie jest jeszcze przyszłością.

Dyrektor szkoły Stanisław Gliwa witając zaproszonych gości, wśród których znalazła się pani Teresa Piekara – Dyrektor Terenowego Oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Krakowie, zwrócił się do zebranych:

Za chwilę odbędzie się uroczysta, wyjątkowa chwila – Ślubowanie i przekazanie Sztandaru naszej szkoły. Wypowiecie bardzo ważne słowa, pamiętajcie o nich nie tylko w czasie waszego kształcenia, ale w czasie całego Waszego życia, bo są to słowa mądre i piękne, będące drogowskazem dla szlachetnych ludzi honoru, którymi jesteście i chcecie być.
Codzienną postawą dajcie świadectwo swojego patriotyzmu i oddania dla ojczyzny, i pamiętajcie, „że wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się krzywda drugiego człowieka”.
Apeluję do Was, abyście nie traktowali szkoły jako miejsca, które odbiera Wam smak wolności, ale jako szansę na jasną i świetlaną przyszłość (…).
Warto wspomnieć w tym miejscu o naszym Wielkim Rodaku i Patronie naszej szkoły – św. Janie Pawle II. Niech Jego życie i działalność stanowią dla Was niewyczerpane źródło inspiracji, niech Jego wyjątkowe czyny oświetlają Waszą codzienność, a fakt, że jesteście uczniami szkoły noszącej Jego imię będzie dla Was powodem do dumy(…).

Z kolei uczniowie klas pierwszych przy dźwiękach werbli, wzniośle i z honorem deklarowali gotowość do przestrzegania postulatów zawartych w Akcie ślubowania.

Ten podniosły ton utrzymano do momentu uroczystego przekazania Sztandaru Szkoły przez poczet w składzie: Natalia Klejka, Małgorzata Majdak, Paweł Głąb nowemu pocztowi sztandarowemu: Aleksandrze Markowskiej, Paulinie Wądrzyk i Piotrowi Wiktorowi. W ceremoniale przekazania opieki nad Sztandarem uczestniczył również dyrektor Stanisław Gliwa, a uczniowie zadeklarowali, że będą Sztandar szanować i nosić z dumą.

Była to też okazja do wręczenia stypendium Dyrektora Szkoły „Edukacja i Rozwój” dla uczniów zdolnych, które otrzymali: Joanna Stybak uczennica klasy IV Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz Jakub Ćwiękała uczeń klasy II Zasadniczej Szkoły Zawodowej kierowca mechanik. Dominika Szczygieł z klasy IV Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych odebrała list gratulacyjny za uzyskanie stypendium Prezesa Rady Ministrów dla uczniów z najwyższą średnią ocen w szkole.

Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przygotowali z okazji Dnia Nauczyciela montaż słowno-muzyczny. Zespół muzyczny „Living space” swoją aranżacją głosową zapewnił nieprzeciętne doznania artystyczne. Natomiast młodzi aktorzy oprócz etycznego przesłania i egzystencjalnych rozważań uhonorowali swoich nauczycieli niezapomnianą interpretacją rozważań filozoficznych i pięknych życzeń. Całość dopełniła prezentacja i odświętnie ubrani uczniowie, którzy wręczyli nauczycielom drobne upominki własnoręcznie przez siebie wykonane.