Urząd Gminy Tomice
ul. Wadowicka 51
34-100 Tomice
Godziny otwarcia:
poniedziałek: 7:00 - 16:00
wtorek-czwartek: 7:00 - 15:00
piątek: 7:00 - 14.00
Dane kontaktowe:
+48 33 823 35 98
gmina@tomice.pl
Tomice / Aktualności / Edukacja / Cały Świat śpiewa „Barkę” z uczniami ZSCKU im. św. Jana Pawła II w Radoczy

Cały Świat śpiewa „Barkę” z uczniami ZSCKU im. św. Jana Pawła II w Radoczy

Opublikowano w dniu: w kategorii: Edukacja  

W piątek (16.10) na sali gimnastycznej Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. św. Jana Pawła II zebrała się społeczność szkolna, aby uczcić rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową Patrona Szkoły – św. Jana Pawła II. W tym ważnym dniu odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych.

Spotkanie było również okazją do zaakcentowania Dnia Edukacji Narodowej, który był obchodzony w mijającym tygodniu, a zgromadzeni uczniowie i nauczyciele,  po części oficjalnej, zaśpiewali  ulubioną pieśń naszego papieża – „Barkę”.

Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że do wspólnego śpiewania uczniowie Szkolnego Klubu Lingwistów zaprosili swoich rówieśników ze szkół im. św. Jana Pawła II z całego świata oraz z okolicznych szkół partnerskich.

Akcja miała związek z inauguracją Międzynarodowego Klubu Szkół Średnich im. św. Jana Pawła II (angielska nazwa: International Club of High Schools Named After St. John Paul II), który powstał z inicjatywy uczniów Zespołu Szkół w Radoczy,  nauczycieli  języków obcych i religii, przy merytorycznym wsparciu  ks. Janusza Sołtysa – proboszcza Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. Przemienienia Pańskiego w Radoczy.

Misją Klubu jest szeroko pojęta międzynarodowa  współpraca na polu edukacyjnym, promowanie nauczania św. Jana Pawła II oraz wsparcie dzieł misyjnych dotyczących budowy lub rozwoju szkół w najbiedniejszych zakątkach świata.

Uczniowie w ramach zajęć Szkolnego Klubu Lingwistów znaleźli w internecie ponad 50 szkół na różnych kontynentach, które noszą imię św. Jana Pawła II, a pierwszym projektem klubu było wspólne zaśpiewanie ulubionej pieśni papieża, znanej w różnych wersjach językowych.

Warto podkreślić, że pierwsza na zaproszenie odpowiedziała Polska Społeczna Szkoła  im. św. Jana Pawła II z Grodna na Białorusi. Przed zaśpiewaniem Barki zgromadzeni na sali mogli usłyszeć krótką informację przekazaną przez nauczycielkę z tej szkoły oraz wypowiedzi  niektórych uczniów, którzy mimo wychowania poza Polską mówili piękną polszczyzną.

Dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. św. Jana Pawła II  Stanisław Gliwa podziękował organizatorom akcji za cenne przedsięwzięcie oraz pogratulował gronu pedagogicznemu za solidną i twórczą pracę, mającą odzwierciedlenie w prestiżowym  rankingu „Perspektyw” na najlepsze technikum, w którym szkoła awansowała o 19 miejsc w stosunku do poprzedniego roku i została uhonorowana brązową odznaką.

Źródło: ZSCKU w Radoczy