logo Urząd Gminy Tomice
Urząd Gminy Tomice
ul. Wadowicka 51
34-100 Tomice
+48 33 823 35 98
gmina@tomice.pl
Godziny pracy
poniedziałek: 7:00 - 16:00
wtorek - czwartek: 7:00 - 15:00
piątek: 7:00 - 14:00
Kasa urzędu:
poniedziałek - piątek: 7:30 – 13:00
czwartek, 28 marca 2024
A+ A-
bip epuap facebook youtube
Tomice / Aktualności / Dolina karpia / #OdkrywamySkarbyDolinyKarpia – walory przyrodnicze (Bączek)

#OdkrywamySkarbyDolinyKarpia – walory przyrodnicze (Bączek)

#OdkrywamySkarbyDolinyKarpia – walory przyrodnicze (Bączek)

Na terenie Doliny Karpia występuje m.in. obszar Natura 2000 „Dolina Dolnej Skawy”. Obszar ten obejmuje największe kompleksy stawów na Ziemi Oświęcimsko-Zatorskiej: Spytkowice, Przeręb, Bugaj oraz dolinę rzeki Skawy.

Obecnie prowadzona jest tu intensywna hodowla ryb, ale wiele zbiorników jest mocno zarośniętych roślinnością wodną. W ostoi znajdują się żwirownie z wyspami, chętnie zasiedlanymi przez ptaki. Występuje tutaj co najmniej 17 gatunków ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej, dla których wyznacza się ostoje sieci Natura 2000 oraz 7 gatunków z Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt (PCKZ). Stawy te to jedno z nielicznych w Polsce stanowisk lęgowych podgorzałki. Lęgną się tutaj również inne gatunki zagrożone w Europie: mewa czarnogłowa, rybitwa białowąsa (PCKZ), rybitwa rzeczna, bąk (PCKZ), bączek (PCKZ), kropiatka, zielonka (PCKZ), rybitwa czarna oraz podróżniczek.

Bączek prowadzi skryty tryb życia przebywając w gąszczu nadwodnej roślinności. Najłatwiej zaobserwować go w okresie karmienia młodych, kiedy to bardzo intensywnie poluje i transportuje pokarm do gniazda, czasem nawet w godzinach południowych. U bączka występuje silny dymorfizm płciowy, a to między innymi różnica w ubarwieniu samca i samicy. Samiec jest bardzo kontrastowo upierzony przez co o wiele łatwiej go zauważyć, a u samicy dominują zdecydowanie wzory i barwy doskonale ją maskujące na tle roślinności szuwarowej. Ten skryty gatunek najłatwiej wykryć po głosie przypominającym szczekanie psa. Największa aktywność głosowa samca bączka przypada na wieczorną porę, ze szczytem na godzinę przed zachodem słońca, a równie dobrym wyborem jest też poranek. Bączka można spotkać nad różnego rodzaju i wielkością zbiornikami wodnymi obficie porośniętymi roślinnością nadwodną. Często też zasiedla bagniste doliny rzek i starorzecza porośnięte szuwarami i wierzbami. W ostatnich latach obserwuje się spadek liczebności, co spowodowane jest melioracją dolin rzecznych, odnawianiem grobli stawów hodowlanych i ich pogłębianiem.

Warto wiedzieć:

Pisklęta spotkane w gniazdach bardzo różnią się wiekiem, a co za tym idzie wielkością, gdyż samica składa jaja w dwudniowych odstępach. Wysiadywanie rozpoczyna od ostatniego z nich.

Atlas ptaków spotykanych w Dolinie Karpia można pobrać ze strony: www.dolinakarpia.eu/blog/materialy-informacyjno-promocyjne-o-dolinie-karpia/

Zdjęcia i opis bączka: Marcin Karetta