logo Urząd Gminy Tomice
Urząd Gminy Tomice
ul. Wadowicka 51
34-100 Tomice
+48 33 823 35 98
gmina@tomice.pl
Godziny pracy
poniedziałek: 7:00 - 16:00
wtorek - czwartek: 7:00 - 15:00
piątek: 7:00 - 14:00
Kasa urzędu:
poniedziałek - piątek: 7:30 – 13:00
wtorek, 20 lutego 2024
A+ A-
bip epuap facebook youtube
Tomice / Dla turysty / Hell’s Angel / Podziękowania za pamięć od żyjących członków załogi samolotu

Podziękowania za pamięć od żyjących członków załogi samolotu

Podziękowania od żyjących członków załogi samolotu Hell’s Angel

W czasie otwarcia w dniu 13 września 2004 r. wystawy Zygmunta Krausa w Wadowicach, poświęconej przyjaźni polsko-amerykańskiej oraz historii eskadry bombowca Hell’s Angel, autor książki „I’m Off To War, Mother, But I’ll Be Back” Jerry Whiting przekazał słowa podziękowania od żyjących członków załogi samolotu:

Don Blodgett:
„ Chciałem przekazać Polakom kilka bardzo osobistych słów. Podziwiam Was za to, że pomimo długich lat okupacji, braku własnej ziemi, nigdy nie poddaliście się. Czas determinacja i lojalność wobec ojczyzny zdecydowały o tym, że nigdy nie przestaliście być wspaniałym narodem. Chcę podziękować mieszkańcom Wadowic i Zygodowic za opiekę nad grobem żołnierzy z naszego bombowca w czasach niemieckiej i rosyjskiej okupacji ”.

Frank Pratt:
Chcę podziękować Polakom za pamięć o nas, za pochowanie i opiekę nad grobami tych z nas, którzy zginęli tego dnia ”.

Vernon „Chris” Christensen:
10 lat temu, uczestniczyłem w obchodach 50 rocznicy wydarzeń z 13 września 1944 roku. Poproszono mnie wtedy o krótką przemowę. Chciałem to zrobić i nie mogłem. Nawet po 50-ciu latach uczucia były tak silne, że aż obezwładniające. W tym roku wyjazd był niemożliwy, ale jestem z Wami i członkami mojej załogi myślami i sercem. Dziękuję za pamięć o nas, tak jak zawsze będę pamiętać miłość, dobroć i szczerość ludzi, z którymi miałem szczęście się zetknąć ”.