czwartek, 28 marca 2024
Tomice / Aktualności / Wydarzenia / Oczyszczacze powietrza dla 5 placówek oświatowych Gminy Tomice

Oczyszczacze powietrza dla 5 placówek oświatowych Gminy Tomice

Gmina Tomice w ramach działań zmierzających do poprawy jakości powietrza w tym realizacji projektu zintegrowanego LIFE, włączyła się w akcję społeczną prowadzoną przez Województwo Małopolskie i otrzymała 5 oczyszczaczy powietrza dla placówek oświatowych.

Przedmiotowe urządzenia przekazane zostały do:

– Zespołu Szkolno-Przedszkolny w Tomicach – przedszkole samorządowe,
– Szkoły Podstawowej w Radoczy -oddział przedszkolny,
– Szkoły Podstawowej w Woźnikach – oddział przedszkolny,
– Zespołu Szkolno-Przedszkolny w Witanowicach – przedszkole samorządowe
– Żłobka Gminnego w Tomicach.

Zgodnie z zawarta umową darowizny pomiędzy Województwem Małopolskim a Gminą Tomice w każdej w/w placówce zostanie przeprowadzona akcja edukacyjna dotycząca ochrony powietrza z udziałem dzieci i rodziców.

Oczyszczacze swoimi parametrami są dostosowane do potrzeb 60-metrowej sali przedszkolnej i oczyszczają 388 m3 powietrza na godzinę. W ciągu każdej godziny są w stanie dwukrotnie przefiltrować całe powietrze w danym pomieszczeniu. Dodatkowo wyposażono je w filtry HEPA wysokiej klasy H13, które wychwytują nie tylko pyły i szkodliwe substancje, ale także kurz, alergeny i bakterie. Dzięki tym nowoczesnym urządzeniom najmłodsi mają szansę ustrzec się nie tylko przed smogiem, ale też przed problemami zdrowotnymi, których może być przyczyną, w tym m.in. alergią.

Urządzenia mogą pracować w trzech trybach, w tym automatycznym, działającym w oparciu o czujnik, który dostosowuje pracę urządzenia do panujących w pomieszczeniu warunków. Nie wyposażono ich natomiast w lampy UV i jonizację, które wytwarzają ozon i mogą mieć negatywny wpływ na dzieci.

Oczyszczacze są też w pełni bezpieczne dla dzieci. Wyposażono je m.in. w blokadę rodzicielską i funkcję automatycznego wyłączenia przy próbie otwarcia klapy czy w przypadku przewrócenia urządzenia. Są też ciche, dzięki czemu mogą być włączone w każdej chwili pracy z dziećmi czy w trakcie ich przerw na drzemkę.  Dzięki nim dzieci mają szansę ustrzec się przed smogiem, problemami zdrowotnymi, m.in. alergią.

Foto: www.malopolskie.pl

Oczyszczacze powietrza dla 5 placówek oświatowych Gminy Tomice