ANDRZEJ WRONA
Mieszka i pracuje w Tomicach. Absolwent Wydziału Rzeźby w PWSSP w Gdańsku w 1987 r., zajmuje się rzeźbą. Pracuje w drewnie (drewno malowane), również realizuje w brązie i żywicach syntetycznych.
Brał udział w plenerach rzeźbiarskich we Francji i na Węgrzech, a także w wystawach.
1987 – BWA Sopot
1988 – Wystawa rzeźby w Gdańsku
1989 – Wystawa w Galerii Regent w Brukseli
1990 – Wystawa w Paryżu
1991 – BWA w Bielsku-Białej
1992 – Wystawa rzeźby w Kilonii
1998 – Wystawa rzeźby w Wesseling, Kolonii i Dusseldorfie
1999 – Wystawa rzeźby w drewnie w Hanburgu
2001 – Wystawa w Pradze i w Czeskim Krumlow
GRZEGORZ GIERMEK
Mieszka w Tomicach, jest nauczycielem plastyki w Szkole Podstawowej w Woźnikach i w Gimnazjum w Tomicach. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. Dyplom na Wydziale Wychowania Plastycznego WSP w Krakowie. Zajmuje się malarstwem olejnym, grafiką i rysunkiem.
Wystawy indywidualne: Oświęcim, Wadowice, galeria Anny Marii Praxmeyer w Krakowie.
Wystawy zbiorowe: „Wadowickie Środowisko Plastyczne” (1995, 2000, 2005), poplenerowa Galeria na Murze „Wadowickie zwyczaje” – maj 2004.
JÓZEF OGIEGŁO
Mieszka w Woźnikach. Z zawodu poligraf i rolnik, prowadzi własny zakład poligraficzny w Tomicach. Zajmuje się rysunkiem, rzeźbą, malarstwem, graficznym opracowaniem książek, broszur, folderów, wydawnictw okolicznościowych, a także wykonuje kukiełki, pacynki i scenografie dla teatrzyku lalkowego „TYCI-TYCI” w Woźnikach. Związany z Klubem Pracy Twórczej „Beskidnicy” w Wadowicach.
Wystawy indywidualne w Wadowicach (1980, 1988, 1998).
Wystawy zbiorowe: w Toruniu. Bielsku-Białej, „Wadowickie Środowisko Plastyczne” (1995, 2000, 2005), poplenerowa Galeria na Murze „Wadowickie zwyczaje” – maj 2004 r.
Realizacje rzeźbiarskie: pomnik ku czci żołnierzy II Armii Wojska Polskiego w Wadowicach, „Lgocki Krzyż” w Mauzoleum Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w Michniowie k. Kielc, tablica pamiątkowa w Przedszkolu Publicznym Nr 2 w Wadowicach z okazji nadania imienia Kornela Makuszyńskiego, medal upamiętniający 750.rocznicę założenia wsi Woźniki, tablica pamiątkowa w Szkole Podstawowej w Frydrychowicach z okazji nadania imienia Jana Brzechwy, kilkadziesiąt rzeźb – „Drewniana Maska” i „Drewniana Maseczka” na nagrody Grand Prix Wadowickich Spotkań Teatralnych w latach 1980-2004.
STANISŁAW ZACHURA
Urodził się w Stryszawie. Mieszka w Tomicach. Absolwent Liceum Administracyjno-Handlowego w Żywcu. Pracował jako główny księgowy, obecnie emeryt. Zajmuje się od 9 roku życia amatorską twórczością ludową – rzeźbą w drewnie. Fascynuje go folklor, życie na wsi. Ilustruje w drewnie sceny rodzajowe z życia górali beskidzkich, zwykłych ludzi, ginące zawody. Wykonuje też wiele rzeźb o tematyce sakralnej, wizerunki Chrystusa (na krzyżu, frasobliwego), płaskorzeźby przedstawiające Madonny. Rzeźbi również ptaki i inne zwierzęta. „Smykałkę” do pracy w drewnie przejął syn, który prowadzi w Tomicach snycerski zakład rzemieślniczy.
Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Otrzymał wiele odznaczeń i dyplomów, a wśród nich odznaczenie Ministra Kultury za działalność rzeźbiarską.
Realizacje rzeźbiarskie: m.in. cykl płaskorzeźb w kościele w Głogoczowie k. Krakowa, rzeźby na ławkach w kościele OO. Karmelitów w Wadowicach, płaskorzeźba przedstawiająca św. Rafała Kalinowskiego – dar dla Ojca Św. Jana Pawła II – wręczona 16 czerwca 1999 r. na wadowickim rynku przez burmistrza Wadowic.
CEZARY ZACHURA
Syn Stanisława Zachury. Prowadzi od 1989 r. firmę snycerską w Tomicach. Specjalizuje się w ręcznym wykonaniu ornamentów meblowych, sztuki ludowej i sakralnej, wyrobów okolicznościowych i pamiątkarskich. Znany w kraju twórca drewnianych, malowanych aniołów.
Więcej: www.zach.iap.pl
KAZIMIERZ PAŹDZIORA
Mieszka w Tomicach. Pracuje w charakterze konserwatora w Gimnazjum w Tomicach. Zajmuje się amatorsko rzeźbą w drewnie od 16 roku życia. Wyróżniony w Otwartym Przeglądzie Plastycznym 2000. Udział w konkursie „Współczesna Rzeźba Nadskawia” – Gorzeń 2004 (wyróżnienie).
Wystawy indywidualne: Wadowice 2001, Tomice 2001.
Wystawa zbiorowa: „Wadowickie Środowisko Plastyczne” (2000, 2005).
Zobacz galerię…
JERZY GRACJASZ
Mieszka w Witanowicach, z wykształcenia mechanik. Zajmuje się od 25 lat rysowaniem i rzeźbiarstwem. Związany z Klubem Pracy Twórczej „Beskidnicy” w Wadowicach. Brał udział w licznych wystawach i plenerach organizowanych przez Klub.