Urząd Gminy Tomice
ul. Wadowicka 51
34-100 Tomice
Godziny otwarcia:
poniedziałek: 7:00 - 16:00
wtorek-czwartek: 7:00 - 15:00
piątek: 7:00 - 14.00
Dane kontaktowe:
+48 33 823 35 98
gmina@tomice.pl
Tomice / Dla mieszkańca / Kultura / Środowisko plastyków / Środowisko plastyków w gminie Tomice

Środowisko plastyków w gminie Tomice

ANDRZEJ WRONA

Mieszka i pracuje w Tomicach. Absolwent Wydziału Rzeźby w PWSSP w Gdańsku w 1987 r., zajmuje się rzeźbą. Pracuje w drewnie (drewno malowane), również realizuje w brązie i żywicach syntetycznych.

Brał udział w plenerach rzeźbiarskich we Francji i na Węgrzech, a także w wystawach.

1987 – BWA Sopot

1988 – Wystawa rzeźby w Gdańsku

1989 – Wystawa w Galerii Regent w Brukseli

1990 – Wystawa w Paryżu

1991 – BWA w Bielsku-Białej

1992 – Wystawa rzeźby w Kilonii

1998 – Wystawa rzeźby w Wesseling, Kolonii i Dusseldorfie

1999 – Wystawa rzeźby w drewnie w Hanburgu

2001 – Wystawa w Pradze i w Czeskim Krumlow

Zobacz galerię….

 

GRZEGORZ GIERMEK

Mieszka w Tomicach, jest nauczycielem plastyki w Szkole Podstawowej w Woźnikach i w Gimnazjum w Tomicach. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. Dyplom na Wydziale Wychowania Plastycznego WSP w Krakowie. Zajmuje się malarstwem olejnym, grafiką i rysunkiem.

Wystawy indywidualne: Oświęcim, Wadowice, galeria Anny Marii Praxmeyer w Krakowie.

Wystawy zbiorowe: „Wadowickie Środowisko Plastyczne” (1995, 2000, 2005), poplenerowa Galeria na Murze „Wadowickie zwyczaje” – maj 2004.

 

JÓZEF OGIEGŁO

Mieszka w Woźnikach. Z zawodu poligraf i rolnik, prowadzi własny zakład poligraficzny w Tomicach. Zajmuje się rysunkiem, rzeźbą, malarstwem, graficznym opracowaniem książek, broszur, folderów, wydawnictw okolicznościowych, a także wykonuje kukiełki, pacynki i scenografie dla teatrzyku lalkowego „TYCI-TYCI” w Woźnikach. Związany z Klubem Pracy Twórczej „Beskidnicy” w Wadowicach.

Wystawy indywidualne w Wadowicach (1980, 1988, 1998).

Wystawy zbiorowe: w Toruniu. Bielsku-Białej, „Wadowickie Środowisko Plastyczne” (1995, 2000, 2005), poplenerowa Galeria na Murze „Wadowickie zwyczaje” – maj 2004 r.

Realizacje rzeźbiarskie: pomnik ku czci żołnierzy II Armii Wojska Polskiego w Wadowicach, „Lgocki Krzyż” w Mauzoleum Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w Michniowie k. Kielc, tablica pamiątkowa w Przedszkolu Publicznym Nr 2 w Wadowicach z okazji nadania imienia Kornela Makuszyńskiego, medal upamiętniający 750.rocznicę założenia wsi Woźniki, tablica pamiątkowa w Szkole Podstawowej w Frydrychowicach z okazji nadania imienia Jana Brzechwy, kilkadziesiąt rzeźb – „Drewniana Maska” i „Drewniana Maseczka” na nagrody Grand Prix Wadowickich Spotkań Teatralnych w latach 1980-2004.

 

STANISŁAW ZACHURA

Urodził się w Stryszawie. Mieszka w Tomicach. Absolwent Liceum Administracyjno-Handlowego w Żywcu. Pracował jako główny księgowy, obecnie emeryt. Zajmuje się od 9 roku życia amatorską twórczością ludową – rzeźbą w drewnie. Fascynuje go folklor, życie na wsi. Ilustruje w drewnie sceny rodzajowe z życia górali beskidzkich, zwykłych ludzi, ginące zawody. Wykonuje też wiele rzeźb o tematyce sakralnej, wizerunki Chrystusa (na krzyżu, frasobliwego), płaskorzeźby przedstawiające Madonny. Rzeźbi również ptaki i inne zwierzęta. „Smykałkę” do pracy w drewnie przejął syn, który prowadzi w Tomicach snycerski zakład rzemieślniczy.

Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Otrzymał wiele odznaczeń i dyplomów, a wśród nich odznaczenie Ministra Kultury za działalność rzeźbiarską.

Realizacje rzeźbiarskie:  m.in. cykl płaskorzeźb w kościele w Głogoczowie k. Krakowa, rzeźby na ławkach w kościele OO. Karmelitów w Wadowicach, płaskorzeźba przedstawiająca św. Rafała Kalinowskiego – dar dla Ojca Św. Jana Pawła II – wręczona 16 czerwca 1999 r. na wadowickim rynku przez burmistrza Wadowic

Zobacz galerię….

 

CEZARY ZACHURA

Syn Stanisława Zachury. Prowadzi od 1989 r. firmę snycerską w Tomicach. Specjalizuje się w ręcznym wykonaniu ornamentów meblowych, sztuki ludowej i sakralnej, wyrobów okolicznościowych i pamiątkarskich. Znany w kraju twórca drewnianych, malowanych aniołów.

Więcej: www.zach.iap.pl 

 

KAZIMIERZ PAŹDZIORA

Mieszka w Tomicach. Pracuje w charakterze konserwatora w Gimnazjum w Tomicach. Zajmuje się amatorsko rzeźbą w drewnie od 16 roku życia. Wyróżniony w Otwartym Przeglądzie Plastycznym 2000. Udział w konkursie „Współczesna Rzeźba Nadskawia” – Gorzeń 2004 (wyróżnienie).

Wystawy indywidualne: Wadowice 2001, Tomice 2001.

Wystawa zbiorowa: „Wadowickie Środowisko Plastyczne” (2000, 2005).
Zobacz galerię…

 

JERZY GRACJASZ

Mieszka w Witanowicach, z wykształcenia mechanik. Zajmuje się od 25 lat rysowaniem i rzeźbiarstwem. Związany z Klubem Pracy Twórczej „Beskidnicy” w Wadowicach. Brał udział w licznych wystawach i plenerach organizowanych przez Klub.