Tomice / Dla mieszkańca / Kultura / Zespoły artystyczne / Zespół pieśni „Woźniczanki” KGW w Woźnikach

Zespół pieśni „Woźniczanki” KGW w Woźnikach

ZESPÓŁ ŚPIEWACZY „WOŹNICZANKI”
PRZY KOLE GOSPODYŃ WIEJSKICH W WOŹNIKACH

Zespół „Woźniczanki” założony został w 1986 r. dzięki wysiłkom pracującym wwoz01 Kole Gospodyń Wiejskich Pani Teresy Ogiegło oraz Pani Wandy Michałek, która prowadziła zespół przez 20 lat do 2007 r.
Zespół powstał z członkiń Koła Gospodyń Wiejskich, a zaczęło się to przygotowaniem śpiewu na uroczystości związane z „500-leciem Wsi i Parafii Woźniki”.
Zespół liczy 14 osób. Na przestrzeni lat zmieniały się uczestniczki i instruktorzy. Do dziś w zespole od początku śpiewającymi osobami są: Władysława Chwałek, Wanda Wołek, Józefa Świadek, Wanda Michałek, a najdłużej muzykę prowadził Pan mgr Paweł Polak.
Zespół „Woźniczanki” kultywuje bogate tradycje i folklor ziemi woźnickiej. Śpiewa dawne piosenki ludowe, kolędy, biesiadne, okolicznościowe układane stosownie do uroczystości. Zespół „Woźniczanki” prezentuje również dawne obrzędy, zwyczaje takie jak: dożynki, wesele, skubanki, ocepiny, szopka itd. Występuje na wszystkich uroczystościach organizowanych we wsi, jak również na imprezach gminnych, powiatowych, wojewódzkich i nawet na międzynarodowych w Rajczy i w Prudniku.
Śpiew i obrzędy, które zespół przedstawia podobają się publiczności. Świadczą o tym liczne zaproszenia na uroczystości oraz otrzymane dyplomy, puchary, prezenty.
Obecnie zespół posiada bogate stroje krakowskie, haftowane przez członkinie zespołu Panią Władysławę Chwałek i Panią Wandę Michałek.
Obecnym opiekunem zespołu „Woźniczanki” jest prezes KGW w Woźnikach Pani Irena Woderska.